Akdeniz Bölgesindeki Akarsular Nelerdir İsimleri ve Kısaca Bilgi

Aşağıda Akdeniz Bölgesindeki akarsular nelerdir isimleri ve kısaca bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemizde bir de iç deniz bulunmaktadır. Ülkemiz Asya ve Avrupa toprakları üzerinde bulunmaktadır. Ülkemizde üç farklı iklim tipi ve dört mevsim yaşanmaktadır. Ülkemizde yedi coğrafik bölge bulunmaktadır.

Ülkemizdeki coğrafik bölgeler yedi tanedir. Bunlar, Akdeniz Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi şeklindedir. Ülkemizin çok önemli doğal su kaynakları bulunmaktadır. Bunlar bölgelerin toprak özellikleri ve yeryüzü şekilleri ile iklim özelliklerine göre değişmektedir.

Akdeniz Bölgesi’nde de önemli doğal su kaynakları bulunmaktadır. Bunlar akarsu ve göller olarak çok kıymetli sulardır. Akdeniz Bölgesi’nde karstik göller de bulunmaktadır. Akarsular etrafını besler.

Akdeniz Bölgesi’ndeki nehirlerin isimleri şu şekildedir:

Göksu
Limonlu Çayı
Tarsus Çayı
Asi Irmağı
Seyhan
Ceyhan
Köprü Suyu
Aksu
Eşem
Dalaman

Akarsular, denizlere doğru akar. Akarsuların etrafındaki toprağı beslediği bilinmektedir. Akarsular taşıdıkları nesnelerle verimli toprakların oluşmasın neden olur. Akarsular yeryüzü şekillerine ve toprak özelliklerine göre farklı özellikler kazanmaktadır. Akarsular ülkemizin topraklarını verimli bir yapıya kavuşturmaktadır. Toprak verimliliği akarsuya göre değişmektedir. Bir bölgede bulunan akarsu, toprağın verimliliğini doğrudan etkilemektedir. Ülkemizin hemen her bölgesinde akarsular ve göller bulunmaktadır.

Akdeniz Bölgesindeki Akarsular Nelerdir İsimleri ve Kısaca Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. Akdeniz Bölgesi akarsularının neler olduğu Coğrafya dersi yazılı sınavımızda çıkmıştı. Yazdım pek çoğunu çünkü çalışmıştım ama şimdi buradan bakınca Eşem ve Limonlu Çayı unuttuğumu fark ettim.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.