Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2021

Akdeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

Akdeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri, Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Nelerdir Kısaca

Bölgede ekonomi tarıma dayanır. Tarımdan elde edilen en yüksek gelir bu bölgededir. Bölgede yaşayanların büyük kısmı tarım işçiliğinde çalışır. Bu bölgede ekonomik değeri oldukça yüksek muz, kivi, çilek, turunçgiller ve tütün yetiştirilebilir. Bölgedeki tarım ihracata yönelik yapılır.

Kıyı kesimlerinde daha çok pamuk, susam, turunçgiller ve muz yetiştiriciliği yapılır. Antalya ve Mersin’de turfanda sebzecilik ve seracılık yapılır. Özellikle seracılık kış mevsiminin serin geçmesi ve sıcaklıkların uygun olması nedeniyle oldukça gelişmiştir.

Göller Yöresi ve Teke Yöresi daha iç kesimlerde kaldığı için iklim özellikleri iç kesimde karasallığa dayanır. Bu nedenle bu bölgelerde turunçgil tarımı yapılmaz. Yerine kuru tahıl tarımı yapılır. Yöredeki dağlık alanlar su kaynaklarının ve yaylaların fazla olmasını sağlamıştır.

Modern üretim tekniklerinin ülkemizde yaygınlaşmasıyla bölgede tarımda verimlilik arttırılmıştır. Pamuk üretiminin %41’i, muzun %89’u, üzümün %17’si, karpuzun %29’u ve zeytinin %15’i Akdeniz Bölgesi’nde üretilir.

Buğday bölgenin her tarafından yetiştirilmesine rağmen sadece Çukurova’da üretimi yapılmaktadır. Çünkü maddi getirisi oldukça düşük olduğu için yüksek gelir getiren muz ve turunçgil tarımı yapılır. Alanya ve çevresinde muz tarımı, göller yöresinde haşhaş tarımı göller yöresinde yapılır. Amik Ovası, Kahramanmaraş ve Mersin’de pirinç tarımı; Isparta ve Burdur’da gül yetiştiriciliği; Antalya, Alanya, Finike ve Mersin’de turunçgil tarımı yapılır.

Sanayi ise daha çok İskenderun civarında gelişmiştir. Turizm, Antalya ve diğer kıyı kesimlerinde gelişmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nazlı dedi ki:

    maddeler halinde olsaydı keşke ama işimi gördü.

Yorum Yaz