Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2021

Akdeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Bu yazımızda Akdeniz Bölgesinde yetişen tarım ürünleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin en güneyinde bulunan bölgedir. Akdeniz’e kıyısı vardır. Akdeniz İklimi bölgede etkilidir. Bitki örtüsü de ona göre oluşmuştur. Bitki örtüsü makidir. Yeryüzü şekilleri dağlar, ovalar, platolar ve vadilerden oluşmaktadır.

Türkiye genelinde dağlar kuzey paralelinde uzanır. Yükselti batından doğuya doğru artar. Akdeniz Bölgesi için de bu böyledir. Akdeniz Bölgesi’nde görülen Akdeniz İklimi sayesinde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir.

İklim, yeryüzü şekilleri ve bitki örtüsü çeşitliliği birleştiğinde Akdeniz Bölgesi’nde değerli tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Ayrıca verimlilik de fazladır. Bölgede seracılık faaliyetleri de tarım ekonomisini olumlu yönde etkilemektedir.

Akdeniz Bölgesi’nde yetişen tarım ürünleri şu şekildedir:

*Haşhaş

*Şekerpancarı

*Pirinç

*Pamuk

*Portakal

*Mandalina

*Limon

*Greyfurt

*Muz

*Çilek

*Kiraz

*Tütün

*Zeytin

*Üzüm

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. KARA BELA dedi ki:

  ÇOK GÜZEL OLMUŞ

 2. ceren dedi ki:

  emeği geçenlerin eline sağlık, akdeniz bölgesi ürünleri kısa ve umduğum gibi güzel olmuş teşekkürlerimi iletiyorum sizlere, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

 3. Selin ❤❤ dedi ki:

  Vallaha bize proje ödevi 8 sayfa yarı verilecek allah rahmet eylesin bize ??

 4. Muhteşem meşethum dedi ki:

  çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık, akdenizde yetişen tarım ürünleri ödevim kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

  1. Anonim dedi ki:

   Vallaha bize proje ödevi 8 sayfa yarı verilecek allah rahmet eylesin bize ??

 5. fatma dedi ki:

  teşekkürler Elinize sağlık çok beğendim Akdeniz bölgesinde hangi tarım ürünleri yetişir ödevimi bitirdim kalitenize belli oluyor.

 6. pakize dedi ki:

  Akdeniz bölgesinde ne yetişir sorusuna sanırım ancak bu kadar mükemmel bir cevap verilebilirdi. Çok ama çok güzel ve yararlı bir ödev yazısı olmuş.

Yorum Yaz