Akdeniz Bölgesinde Yapılan Ekonomik Faaliyetler

Bu yazımızda Akdeniz Bölgesi’nde yapılan ekonomik faaliyetler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, Asya ve Avrupa kıtalarının birbirine en yakın olduğu coğrafyada bulunan üç tarafı denizlerle çevrili, dört mevsimin yaşandığı ılıman kuşak ülkelerinden biri olarak üç farklı iklim tipinin görüldüğü bir ülkedir. Türkiye, bitki örtüsü, iklim ve yeryüzü şekilleri bakımından yedi farklı coğrafik bölgeden oluşmaktadır. Türkiye’de doğudan batıya, kuzeyden güneye farklı iklim tiplerinin, yeryüzü şekillerinin ve bitki örtüsünün görüldüğü yerdir.

Türkiye’de yedi farklı coğrafik bölge olarak Marmara Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi şeklindedir. Her bölgenin kendine has geçim kaynakları bulunmaktadır. Bu bölgelerde önemli yeraltı ve yer üstü kaynakları bulunmaktadır.

Akdeniz Bölgesi, ülkemizin en güneyinde bulunan bir bölgedir. Bölgede Akdeniz İklimi görüldüğünden yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yer yer yağışlıdır. Bu nedenle maki bitki örtüsü görülür. Seracılık yaygındır. Naranciye tarımı da yapılmakta ve bazı bölgelerde hayvancılık da yapılmaktadır. Sanayi alanları ise liman şehirlerinde ve iç bölgelerde bulunmaktadır.

Akdeniz Bölgesi’nde yapılan ekonomik faaliyetler, kültür ve turizm faaliyetleri, otel işletmeciliği, turizm ve otelcilik, pamuk ticareti, naranciye ticareti, meşrubat sanayi, enerji üretim endüstrileri de bulunmaktadır. Akdeniz Bölgesi’nde denizcilik faaliyetleri de yapılmakta ve balıkçılık ve gemicilik sanayi de gelişimini sürdürmektedir. Daha çok turizm ve otelcilik faaliyetleri yapılmaktadır.

Akdeniz Bölgesinde Yapılan Ekonomik Faaliyetler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. çok kısa ama güzel kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, akdeniz ekonomik faaliyetleri ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.