Aile Planlamasının Toplum Sağlığı Açısından Önemi Nedir?

Bu yazımızda aile planlamasının toplum sağlığı açısından önemi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bir ülkenin gelişmişliği ekonomik ve nüfus gücüyle doğru orantılıdır. Ekonomik istikrar, üretim ve tüketim gücüyle ortaya çıkar. Nüfus bu durumda oldukça kıymetlidir. Bir ülkenin nüfusu, nüfuzunu yani etkinliğini belirler.

Genç nüfusa sahip olmak, üretim potansiyelini arttırır. Genç nüfusa sahip olmak, devlet gücünü de arttırır. Fakat nüfusun bu şekilde bir eğilimde olması aile planlaması ile mümkündür. Aile planlaması, aile nüfusu ve geçimi ile ilgilidir.

Aile planlamasında nüfus kontrolünün hükmü, sınırlandırılmaması ile geçerli olabilir. İnsanların özgür iradelerine müdahale etmemek gerekir.

Aile planlamasında eğitim, sağlık, güvenlik ön plandadır. Eğitim ve sağlık sosyal devletlerin güvencesi altında belli zaman sınırlamasıyla devlet tarafından karşılanır. Güvenlik ise bir devletin yerine getirmesi gereken can ve mal emniyeti, neslin emniyeti olarak bilinir.

Aile planlamasında, ailenin temel ihtiyaçları göz önünde bulundurulur. Eğitim, sağlık, güvenlik temel insani ihtiyaçlardır. Bu ihtiyaçların belirlenmesi, devlet aile politikalarıyla ilgilidir. Devletin geliştirdiği hukuki politikalar aile varlığının korunmasını amaçlar.

Aile planlamasında sağlık hizmetleri nüfusun sağlıklı yaşaması ve insan ömrünün hayat ortalamasının artmasıyla ilgilidir. Aile planlamasında sağlık hizmetleri ne kadar gelişirse sosyal kalkınma ve refah o kadar artar.

Bu durumda aile planlaması toplumun sosyal refahı için gereklidir. Politikaların gerçekleştirilmesi devlet kurumlarının işlevselliği ile ilgilidir. Kurumların insan kaynakları toplumla temel ilişkiler kurar.

Aile Planlamasının Toplum Sağlığı Açısından Önemi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Aile planlamasının toplum sağlığı açısından önemi bence her bireyin bilinçli olması gereken bir konudur. Bu nedenle de çok güzel bir konuyu açıkladığınızı düşünüyorum ellerinize sağlık.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.