Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2021

Aile Haftası İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda aile haftası ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hücre, canlılık özelliği taşıyan bir birimdir. Hücre canlılığın oluşması için dokuları, organları, sistemleri ve organizmayı oluşturur. Hücre, canlılığın da devam etmesini sağlar.

Aile de toplum içinde en küçük bir birim, kurumdur. Toplum vücudu içinde sağlıklı bir toplumun oluşmasında aile yapıtaşı gibidir. Organizmada hücre neyse, toplumda aile odur.

Aile, iki yetişkin bireyin kadın ve erkek olarak bir araya gelmesi ve neslini devam ettirmesiyle kurulur. Aile olmak, akraba olmaktır. Aile yapısı güçlendikçe, toplum da güçlenir. Çünkü toplum aile birlikteliklerinden oluşur.

Aileler, yeni aileler ile akrabalar kurdukça toplumda bir kutuplaşmanın yerine bir birlik ve beraberlik oluşur. Bunun başında gelenek ve görenek, örf ve adet, dini inançlar olarak birçok etki bulunur. Bu etkiler kadim tarihten günümüze kadar temel sosyolojik gerçekliğin oluşmasında etkili olmuştur.

Aile, sevginin, saygının, hoşgörünün, merhametin, vicdanın, özgürlüğün, mükellefiyetin, mesuliyetin kaynağıdır. Bu nedenle aile olmak millet olmaktır. Aile olmak, devlet kurmaktır.

Ailelerin toplumdaki sosyolojik ve psikolojik etkisi, biyolojik olarak yakınlığın dışında zamana yayılan ve kalıcılığı sağlayan, insanlığı yücelten bir etkidir. Aile kurumu, güçlendikçe insanlık güçlenmektedir.

İnsanların birbirine olan sevgi ve saygısı, tamamen aile kültürüyle ilgilidir. Aile etiğinin varlığı, eğitim ve öğretimden daha önemli ve eğitim ve öğretimin gerçekleşmesi için önemlidir. Bu nedenle Aile Haftası günlerinde aileye gereken değerin verilmesi için sosyal, kültürel, hukuki, siyasi çalışmaların faal duruma getirilmesi gerekir.

Aile Haftası İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Miray dedi ki:

    Okulumuzdaki aile haftası etkinlikleri kapsamında görev yaptım bu yazıdaki bilgileri etkinliklerde kullandım çok etkileyici ve güzel bir yazı işime de çok yaradı.

Yorum Yaz