Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Aile büyüklerinizden geçmişte kullandıkları ışık kaynaklarını öğrenerek bugün kullandığınız ışık kaynakları ile karşılaştırınız.

Aile büyüklerinizden geçmişte kullandıkları ışık kaynaklarını öğrenerek bugün kullandığınız ışık kaynakları ile karşılaştırınız özet hakkında kısa yazı. Aile büyüklerinizden geçmişte kullandıkları ışık kaynaklarını öğrenerek bugün kullandığınız ışık kaynakları ile karşılaştırınız.

Okulda öğretmenim bana şöyle bir ödev verdi; Aile büyüklerinizden geçmişte kullandıkları ışık kaynaklarını öğrenerek bugün kullandığınız ışık kaynakları ile karşılaştırınız. Ben de bir büyüğüme danışmak için eve geldim ve dedemden yardım istedim.

Başladım dedemi soru yağmuruna tutmaya. Dede, eskiden aydınlanmak için siz ne gibi şeylerden yararlanırdınız. Biz günümüzde elektrik ile ampuller, fenerler kullanarak aydınlanıyoruz ancak sizin döneminizde elektrik var mıydı?

Dedem sorularımızı yanıtlamaya başladı. Eskiden şimdiki gibi elektrik yoktu dedi. Olsa dahi bazı büyük şehirlere yeni yeni gelmeye başlamıştı. Bizim yaşadığımız yer gibi köylerde, kasabalarda henüz elektrik kullanılmıyordu. Onun yerine gaz lambası, mum veya meşale yardımı ile aydınlanırdık

Akşam olduğunda konutlarımızın bahçelerinde ateş yakarak onun ışında oturmayı severdik. Evlerin içinde ise gaz lambası kullanılırdı veya mumdan yararlanırdık. O zamanlarda gaz lambası kullanabilmek için gaz yağını zor bulurduk. Bu sebeple genel olarak mumdan yararlanılırdı. Bizim devrimizde ışık kaynağından yararlanmak lüks olarak görülürdü. O yüzden genel olarak evin bahçesine toplanıp ateşin etrafında vaktimizi geçirir, erkenden de uyurduk.

Dedemden dinlediğim bu kısa öykü ile eskiden yararlanılan ışık kaynakları hakkında bilgim oldu.

– Ateş
– Gaz lambası
– Mum
– Meşale

Aile büyüklerinizden geçmişte kullandıkları ışık kaynaklarını öğrenerek bugün kullandığınız ışık kaynakları ile karşılaştırınız hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ozan dedi ki:

    bu sözler çok iyi yaaaa

  2. elif dedi ki:

    sema araştırma var

Yorum Yaz