Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Mayıs 2019

Aile bütçesine katkı sağlamak için el emeği ile bir şeyler üretip satan ve bu konuda başarıya ulaşan kadınlardan birkaçının hikayesi

Aile bütçesine katkı sağlamak için el emeği ile bir şeyler üretip satan ve bu konuda başarıya ulaşan kadınlarla ilgili bulduğunuz hikayeleri arkadaşlarınızla paylaşınız

Kurbağa Üreten Kadın Girişimci: Sinem Güçlü

kadin girisimci-sinem guclu1Sinem Güçlü, sıra dışı bir konuda girişimci olmaya karar vermiş. Bu kararı onu şimdi uluslararası pazarlara taşıyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Antalya Kadın Girişimciler Kurulu’nun, kadın girişimciliğinin geliştirilmesi ve teşvik edilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlediği ‘2014 Yılı Antalya’nın Kadın Girişimcileri Yarışması’ nda ‘İşyeri Açarak Üretim ve Ticaret Yapanlar’ kategorisinde Sinem Güçlü ‘Enstantif kurbağa yetiştiriciliği’ projesiyle birinci oldu.

Yenilebilir enstantif (suni) kurbağa yetiştiriciliği projesiyle yılın girişimci kadını seçilen Sinem Güçlü, “İtalya’da, Avrupa’da kurbağa bacağının fazla sevilen bir yiyecek türü olduğunu gördüm ve dikkatimi çekti. İtalya’dan döndükten sonra yatırım araştırmalarımı sürdürdüm ve bu konuda girişimci olmaya karar verdim.

Kundu’da Aksu Çayı’nın kenarında 2013’ün Haziran ayında kurduğum 15 dönümlük alanda yetiştirdiğim kurbağaları, İtalya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediyorum” dedi.

Gülhan KARA;

Kadın emeği ile üretilen her işin özel bir değeri vardır.

gazetecilik ve halkla ilişkiler eğitiminin ardından çeşitli basın kuruluşlarında gazetecilik mesleğini muhabirlik, grafik tasarım, reklamcılık gibi deneyimlerle pekiştirdi. Aylık yayınlanan kadın, yemek ve çocuk dergilerinde röportajlar yaptı, araştırma yazıları yazdı ve editörlük yaptı. Kapadokya Mutfağı ve Yöresel Yemekleri, Sihirli Mutfak, Kriz Mutfağı ve Çay Saati kitaplarının yazarı.

2004 yılında gastronomi alanındaki hedeflerini gerçekleştirmek üzere hayali olan butik bir yemek okulu açma kararını hayata geçirdi ve Chef’s İstanbul Mutfak Atölyesi’ni kurdu. Yemek ve pastacılık kurslarını açtı, eğitimler vermeye başladı. Aynı yıl eşini de mutfak dünyasına dahil edip birlikte Chef’s Dergisi’ni yayımlamaya başladı.

TV kanallarında ve radyolarda yemek, gastronomi programları hazırlayıp sundu. 2003 ile 2008 yılları arasında dünyaca ünlü aşçılık okulu Paris Le Cordon Bleu’ye 4 kez misafir şef olarak davet edildi. Pişirdiği saray ve halk mutfağından örneklerle Türk Mutfağı’nı tanıttı.

14 yıldır Mutfak Dostları Derneği üyesi ve Gazeteciler Cemiyeti üyesi de olan gurme-yazar; yemek danışmanı Gülhan Kara İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü’nde mutfak uygulama öğretim görevlisi olarak görev yapıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    çok güzel bir konuya değinilmiş teşekkürler.

  2. pıragya dedi ki:

    seni seviorum

  3. Azranur dedi ki:

    Beğendim ben çok iyi bir şekilde hazırlanmış ödevimi yaptım bitti.

Yorum Yaz