Ahrette On Parmağı Yakasında Olmak Deyiminin Anlamı Ahrette On Parmağı Yakasında Olmak Deyimi ile İlgili Cümleler

 

Ahrette On Parmağı Yakasında Olmak Deyiminin Anlamı Ahrette On Parmağı Yakasında Olmak Deyimi ile İlgili Cümleler

Ahrette on parmağı yakasında olmak:  Haksızlığa uğrayışını bu dünyada önleyip hakkını alamayanın, öte dünyada (ahrette) kendisine sorumlu olan kimseden davacı olması anlamında kullanılan bir deyimdir. Dünyadaki adaletsiz düzenin hakkın teslim edilmesi adına ahirete tahvil edildiğini aktaran bir deyimdir.

Ahrette On Parmağı Yakasında Olmak Örnek Cümle:

*Eğer miras konusunu halletmezse ahrette on parmağım yakasında olur.

*Bir daha yetim hakkına tecavüz ederse ahrette on parmağım yakasında olur.

*Mazlumun yanında olmazsan ve zalime karşı durmazsan ahrette on parmağım yakanda olur.

Bu Deyimle İlgili Yorumlarınızı ve Cümlelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Ahrette On Parmağı Yakasında Olmak deyimi, birinin başına gelebilecek olumsuz bir durumu tarif eder. Bu durumda kişi, işlerin yolunda gitmediği, sıkıntıların arttığı bir noktada bulunur. Bazen sınav dönemleri, projelerin son teslim tarihleri gibi durumlarda öğrenciler de bu deyimi kullanabilirler.

    Gelelim yorumuma… Bu yazıyı okurken kendimi gerçekten başarılı ve zeki bir öğrenci gibi hissettim. Eğer yaptığım yorum diğer öğrenciler tarafından da okunacaksa, belki de onların da benim kadar kıskanacakları bir şeyler yazmalıyım. Ama şimdi aklıma gelmiyor, herhalde Ahrette On Parmak Yakasında olduğumu hissediyorum. Neyse ki bu yazı sayesinde bu deyimin anlamını öğrendim ve biraz rahatladım. Siteye teşekkür ederim, gerçekten işime yaradı.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.