Ahmet Aşık İmami Kimdir

atmosferin katmanları

Ahmet Aşık İmami

Ahmet Aşık İmami hayatı hakkında bilgiler Ahmet Aşık İmami kimdir Ahmet Aşık İmami biyografi

Adana’da ”Aşık İmami” olarak tanınan halk ozanı Ahmet Aşık İmami (58), evinde ölü bulundu.(28.02.2012)

Merkez Sarıçam ilçesi Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde oturan Aşıkimami, yeğenleri tarafından evinde ölü bulundu. Adana Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerin yaptığı incelemede, vücudunda 3 mermi yarası tespit edilen Aşıkimami’nin öldüğü belirlendi.

Aşıkimami’nin olay yerine gelen yakınları ve sevenleri göz yaşlarına hakim olamadı.

Halk ozanı Aşıkimami’nin kardeşi Selami Bozdemir, aslen Kozan’ın Bağtepe köyünden olduklarını, ağabeyinin yaklaşık 20 yıl önce soyadını ”Aşıkimami” olarak değiştirdiğini söyledi.

kullan

Abisinin ikinci evlilik yaptığı eşinden bir yıl önce ayrıldığını, iki eşinden toplam 5 çocuğu olduğunu ifade eden Bozdemir, ”Son günlerde bunalımdaydı. Çocuklarının nafakasını dahi ödeyemeyecek duruma gelmişti. Stresliydi” dedi.

Aşıkimami’nin cenazesi, Adana İdli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

-Aşık İmami kimdir?-

Adana’nın Kozan ilçesine bağlı Bağtepe köyünde doğan Aşıkimami, ilkokulu köyünde okuduktan sonra ortaokul ve imam hatip lisesini dışarıdan bitirerek, 11 yıl Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde imamlık, kuran kursu öğretmenliği görevlerinde bulundu. Konya Aşıklar Bayramına katılarak ”usta aşık” ilan edilen Aşıkimami, Çukurova Halk Ozanları Derneği’nin de bir dönem başkanlığını yaptı. Aşıkimami, ”Kabak hikayesi” ve ”Savcı beyim” gibi eserleriyle tanınıyor.

alıntı –

7 yorum

  1. Allah rahmet eylesin böyle insanların kıymetı ne yazıkkı bılınmıyor ülkemizde cok degerlı sanatcılardan bır tanesı asıl sanatcı bunlar ama bızım medyamız batıya yönelik çalıstıgı ıcın halkın ıcınden olan kısılerı benımsemıyor bırturlu

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.