Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Ahilik Teşkilatının Ekonomiye Katkıları Hakkında Bilgi Veriniz.

Aşağıda ahilik teşkilatının ekonomiye katkıları hakkında bilgi veriniz kısaca olarak ele alacağız.

Ahilik teşkilatı, özellikle 11. ve 13. yüzyıllarda uygulanmış olan bir teşkilat sistemi olarak usta-çırak ilişkisinden hareketle çekirdekten yetişme ya da alaylı olma gibi değerlerin yaşanmasını sağlayan bir teşkilat hizmeti şeklindedir. Ahilik teşkilatı, toplumda mesleklerin yaşamasını ve zanaatların sürdürülmesini sağlamaktadır.

Ahilik teşkilatının ekonomiye katkıları olarak mesleklerin yaşaması, ticaret kültürünün oluşması, ticaret ahlakının oluşması, fahiş fiyata ürün satmanın yasak olması, üretime ve emeğe değer verilmesi, hırsızlığın ve dolandırıcılığın önüne geçilmesi bakımından oldukça fazladır. Bu nedenle ahilik teşkilatı bir sendika gibi hizmet vermekte ve emeğin, üretimin, tüketimin korunması ve yerinde yapılmasını sağlamak amacıyla gerekli görülmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nurgül dedi ki:

    Merhabalar sayfanız inan ki dikkat çekici, ellerinize sağlık, Ahilik Teşkilatının Ekonomiye Katkıları Hakkında Bilgi Veriniz. tam istediğim gibi olmuş, her yazıyı beğenmem, çok zor beğenen birisiyim, ona göre anlayın değerinizi.

Yorum Yaz