Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Ahilik Kültür Haftası İle İlgili Yazı

Ahilik kültür haftası ile ilgili kısa yazı, Ahilik kültür haftası ile ilgili yazılar kısa uzun örnekleri

Ahilik Kültürü Haftası (8-12 Ekim)

Ahilik demet sanat, ticaret ve meslek, olgun bir kişilik özelliği, iyi bir ahlak ve doğruluk ile harmanlanmış ve kökeni eski zamanlara uzanan bir gelenektir. Senelerce Türk toplumunun sosyal ve mali açından temeli olan bir topluluktur ve toplumumuzun kimliğini korumak için unutmamamız gereken bir gelenektir. Anadolu topraklarında Ahilik Ahi Evran tarafınca kurulmuş bir topluluktur. Anadolu Selçuklu Devletinden Osmanlı Devletine geçilen dönemde Ahili çok önemli bir roldeydi, sanat ve iş açısından toplumun mali konumunu belirlerken, ahlak içeren tarafı ile de ülkenin esas özelliklerinin tespit edilmesini sağlamıştır. Osmanlı Devletinin padişahlarından olan Orhan Gazi ve onun oğlu 1. Murat Ahi teşkilatında dönem dönem ahi olarak bulunmuşlardır.Ülkenin çöküşüne kadar olan dönemde ahilik, iş ile ilgili olan yönüyle, eğitim alanında, dayanışma ve yardımlaşmada ve denetim ile ilgili konularda önemliyken bir yandan da o zamanlarda tüketici merkezli bir görüş ile fiyat, değer ve kalite ile ilgili alanlarda çok önemli düzenlemelere imza atmıştır. Şu an da Avrupa Birliği için üyeliğe uğraştığımız dönemde karşımıza çıkan bir takım etkenler ve yaklaşımlar esasında Ahilik kültürünün bir kısmıdır.

İlim, zeka, ahlak ve iş ilkeleri üzerine kurulu bu teşkilat seneler boyu karşılıklı saygı, sevgi, yardımlaşma, eşitlik ve hoşgörü içeren esnafların yetişmesini sağlamıştır. Günümüzde dünya üzerinde adı geçen kavramlar, tüketici hakkı, standartlar, kalite gibi terimler ve bu terimleri denetleyen bir takım kuruluşlar, 13. yüzyıl zamanında Ahilik Teşkilatı ile Anadolu ticaretinin merkezine oturmuştur ve esnaf veya zanaatkar insanların önem verdiği kavramlar olarak zihinlerine yerleşmiştir.İşinde ehliyeti olmayanlara kati olarak ustalık ünvanı verilmemiştir, satıcı ve alıcının arasında karşılıklı eşitliğe dayanan bir dayanışma oluşturulmuştur. Çalışan kişilerin hakları gözetilmiş, esnaf ve zanaatkar kişilerin içinde hiyerarşi meydana getirilmiştir. Günümüzde sendikaların yaptığı işler uygulanmıştır. Çalışan kişilerin hakları ve emeği gözetilmiştir. Meslek hayatına ek olarak sosyal yaşamın da ilerlemesine yardımcı olan bu teşkilatlar barış zamanı devlete eğitilmiş askerler yetiştirmiş ve onların bütün malzemelerinin üretimini üstlenmiştir. Ahilik yalnızca ekonomik yaşamda değil ülke ve millet ile ilgili bütün kavramlarda yer almış bir sistemdir.

Bu açıdan bize düşen vazife de ahilik ile ilgili kavramlara, bu kültür ve geleneğe sahip çıkıp onun devamını sağlamaktır.

Ahilik kültür haftası ile ilgili yazı hakkında yorumlarınızı aşağıdan hemen paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz