Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Ahiliğin Tarihsel Gelişimi Kısaca

Aşağıda ahiliğin tarihsel gelişimi kısaca olarak ele alacağız.

Ahi, Arapça kökenli bir kelime olup kardeş anlamına gelmektedir. Bu kardeşlik hukukunun ticari faaliyetlere taşınması bakımından Ahilik Teşkilatı kurulmuştur. Ahilik Teşkilatı, 12. yüzyılda kurulmuştur. Selçuklu Devleti zamanında kurulmuş ve 19. yüzyıl sonlarına kadar Osmanlı Devleti’nde de devam etmiştir.

Ticarette ve sanatta milli, manevi, dini ve ahlaki değerlere sahip olarak ticaretin yapılması, esnaflığın gerçekleştirilmesi, üretimin gözetim ve denetim altında tutulması, ekonomik dengelerin oluşturulması bakımından oldukça faydalı bir teşkilat olmuştur.

Usta – kalfa – çırak ilişkisinin toplumda üretim alanlarında yerleşik hale gelmesinde, doğruluk, dürüstlük, merhamet, vicdan, insaf gibi değerlerin öğrenilmesinde ve yaşatılmasında önemli bir yere sahiptir. Meslek edinme, tecrübe kazanma, sosyal hayatı öğrenme bakımından çok faydalı bir teşkilat olmuştur.

Ahilik Teşkilatı sayesinde üretimde kalite, devamlılık ve verimlilik sağlanmıştır. Ahilik Teşkilatı uzun yıllar varlığını korumuştur. Tarım ve hayvancılıktan ince işçilik gerektiren kuyumculuğa kadar her alanda etkili olmuştur. Sanayi Devrimi’nin yaşanmasının ardından Ahilik Teşkilatı da etkinliğini kaybetmiştir.

Mesleklerin değişmesi, sanayinin gelişmesi, eğitim faaliyetlerinin mesleki olarak gerçekleştirilmesi de ahiliğin etkisinin azalmasına ve yok olmasına neden olmuştur. Günümüzde ahilik teşkilatının gelenek, görenek, örf ve adetleri sürdürülse de kurumsal özellikleri devre dışı kalmıştır. Ticari faaliyetlerin ve sanat faaliyetlerinin yapılmasında ahilik önemli bir yere sahip kurumsal bir yapı vaziyetini sürdürmüştür.

Ahiliğin Tarihsel Gelişimi Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. başak dedi ki:

    Ahilik teşkilatının kurucusunun Ahi Elvan olduğunu biliyorum. Siz yazınızda belirtmediğiniz için belirtmek istedim bilmeyen arkadaşlarımda öğrensin.

Yorum Yaz