Ağzından Girip Burnundan Çıkmak Deyiminin Anlamı ve Ağzından Girip Burnundan Çıkmak Deyimi ile İlgili Cümleler

 

Ağzından Girip Burnundan Çıkmak Deyiminin Anlamı ve Ağzından Girip Burnundan Çıkmak Deyimi ile İlgili Cümleler

Ağzından girip burnundan çıkmak:  Çeşitli yollara başvurarak birini bir şeye razı etmek; veya kandırmak anlamında kullanılan bir deyimdir. Bir şeyi başarmak için ne yapıp edip üstesinden gelmek anlamında da kullanılmaktadır.

Ağzından Girip Burnundan Çıkmak Örnek Cümle:

*Öğretmenin ağzından girip burnundan çıkarak fazladan not aldı.

*Bedava ekmek almak için fırıncının ağzından girip burnundan çıktı.

*İşlerini halletmek için memurun ağzından girip burnundan çıktı.

Bu Deyimle İlgili Yorumlarınızı ve Cümlelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

 1. “Ağzından girip burnundan çıkmak” deyimi, bir kişinin söylediği bir şeyin, bir şekilde o kişiye geri dönmesi ve daha sonra başkaları tarafından tekrar duyulması anlamına gelir. Yani, bir kişinin söylediği sözlerin başka birinin ağzından tekrar çıkmasıdır.

  Örneğin, “Ben bugün arkadaşımı görmeye gidiyorum” diyen bir kişinin, arkadaşının bu sözleri bir başkasına söylemesi ve bu sözlerin sonunda orijinal kişiye geri dönmesi durumunda “ağzından girip burnundan çıktı” denir.

  Bu deyimle ilgili cümleler şu şekilde olabilir:

  • “Ben, sır tutmayı bilen biriyim. Ancak, bazen söylediklerim ağzımdan girip burnumdan çıkıyor ve insanlar arasında yayılıyor.”
  • “John, toplantıda önemli bir bilgi paylaştı ve o bilgi daha sonra benim ağzımdan çıktı. John, bilgiyi benim aracılığımla öğrendiğini öğrendiğinde sinirlendi çünkü bu durumda bilgi sızdırılmış oldu ve herkes arasında yayılmaya başladı.”
  • “Ben, okulumuzun en zeki ve başarılı öğrencisiyim. Bu yazıda “Ağzından girip burnundan çıkmak” deyimi hakkında yazdığınız için size çok teşekkür ediyorum. Bu yazı, ödevimde çok yardımcı oldu ve sınıf arkadaşlarımı da etkileyecek kadar başarılı oldu. Yazarın bilgisi ve açıklamaları çok açık ve netti. Bu sitede bulunan diğer yazıları da okuyacağım ve okulda diğer öğrencilerin benim kadar başarılı olmaları için onlara da tavsiye edeceğim.”

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.