Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2021

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir Kısaca

Fizyolojik ve patalojik olmak üzere iki çeşit ağız kokusu vardır.

Fizyolojik ağız kokusu: Diş tedavisi sırasında yapılan hatalar, sigara kullanımı, çürük dişler, iyi temizlenmemiş ağız boşluğu ve kokan gıdaların tüketiminden kaynaklanan ağız kokusudur.

Patalojik ağız kokusu: Dişe takılan yemek artıkları, ağız, dil ve damak yaraları, dişeti hastalıkları gibi %90’ı ağız içi hastalıklarından kaynaklanan kokulardır. Tükürük salgısının azalması da patalojik nedenlerdir. Narkoz, antiseptik ve antidepresan ilaçların kullanımından doğan yan etkiler tükürük salgısının azalmasına neden olur.

ağız kokusu nedenleri

Reflü ve gastrit problemlerinden dolayı ağız kokusu meydana gelebilir. Midedeki asidik maddenin ağza gelmesi, ağız kokusuna neden olur.

Yanlış solunum yapmak ağız kokusuna neden olabilir. Burun yerine ağızdan solunum yapmak ağızda kuruluğa, dolayısıyla ağız kokusuna sebep olur.

Görüldüğü gibi ağız kokusunun en büyük nedenleri ağız içindedir. Ağız dışındaki nedenler larenjit, tonsilit, sinüzit, burun tüberkülozu, rinoskleroma gibi hastalıklardan kaynaklanan ağız kokuları da olabilir.

Akciğer kanseri, bronşit vs gibi solunum yolu enfeksiyonları ve hastalıkları ağız kokusuna neden olabilir. Mide, böbrek ve sindirim sorunları ağız kokusunu tetikleyen faktörlerdendir. Özellikle mide yanması, reflü gibi hastalıklara sahip olanlarda ağız kokusu sık görülen bir şikayettir.

Ağız Kokusunun Nedenleri Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Kısaca Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz