Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Mart 2021

Ağaçların Kuzeye Bakan Kısımları Neden Yosun Tutar?

Bu yazımızda ağaçların kuzeye bakan kısımları neden yosun tutar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğada, yönümüzü bulabileceğimiz birçok işaret vardır. Gökyüzünde ve yeryüzünde belli işaretler bize doğru yönü ve yolu bulmamızda yardım eder. Ormanlık alanları ziyaretlerimizde sıkça karşılaştığımız ağaç gövdelerindeki yosunlar da bir yönü göstermektedir.

 

Ağaçların yosunlu bölgelerin de kuzeyi gösterir. Yosun, nemli bölgelerde kendine hayat alanı bulabilen bir canlıdır. Ağaçların kuzeye bakan tarafının yosun tutması, kuzey cephesinin nemli olmasından kaynaklanır.

Güneş güney cephesinden vurup ısıttığı zaman, kuzey cephesi daima nemli ve rutubetli kalmaktadır. Bu nem ve rutubet de yosunun oluşması için uygun şartları belirlemektedir. Bu nedenle ağaçların kuzeye bakan kısımları yosun tutar.

Doğada bu pratik bilgilere sahipseniz kaybolmanız imkansızdır. Gökyüzündeki yıldızlar, yerdeki hayvan yuvaları, ağaçların içinde bulunduğu durum yönünüzü buldurur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ismail dedi ki:

    İşte bu çok iyi oldu. küçümseme bildiren cümleler kısa ve çok harika olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık diyorum, hemen yazıyorum. :)

  2. Anka dedi ki:

    Ağaçların kuzeye bakan tarafı neden yosun tutar sorusunun cevabını kısaca kestirip atmak yerine açıklayarak cevabı çok güzel vermişsiniz.

Yorum Yaz