Ağaç Yaşken Eğilir Kompozisyon

Dilimizde pek çok atasözü vardır ve bu atasözlerinde öğüt vermek ve mecaz anlamlı kelimeler ile derin anlamlara ulaşmak hedeflenmiştir. Bu atasözlerinden birisi olan ağaç yaşken eğilir atasözünün anlamı da diğer atasözleri gibi oldukça yoğundur. Bu sayfamızda ağaç yaşken eğilir atasözü ile ilgili kompozisyon örneğimizi paylaşacağız.

Bir insana belirli bir özellik kazandırılmak isteniyorsa bunun için çalışmalara o insan küçük yaşlarda iken başlamak gerekmektedir. Çünkü küçük yaştaki çocuklar boş bir beton gibidir ve onların üzerine ne düşerse onun izi kalır. Yani çocuklar kendilerine öğretilen her şeyi çok çabuk öğrenir.

Küçük yaşlarda eğitilmeyen bir çocuk büyüdüğünde artık işlenemez ve şekil verilemez bir hale gelecektir. Bu nedenle bir insana kazandırılmak istenen özellikler ona çocukluğundan itibaren telkin edilerek ve eğitim verilerek gerçekleştirilmelidir. Örneğin otuz yaşına gelmiş olan bir insana dil öğretmek de, ona bir meslek kazandırmak da çok zordur. Çünkü bu kişini özellikleri artık şekillenmiş ve algılama kabiliyeti de çocukluğuna oranla azalmıştır.

Nasıl ki bir ağaç gençken eğilip bükülebilir, kuruyup yaşlandığında kırılırsa çocuklar da öyledir. Bu atasözü bize erken eğitimin faydasını anlatmaya çalışmaktadır.

Ağaç Yaşken Eğilir Ne Demektir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

8 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.