Ağaç Yaşken Eğilir Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Ağaç yaşken eğilir atasözü hakkında kompozisyon, Ağaç yaşken eğilir atasözü ile ilgili kompozisyonlar uzun ve kısa

Ağaç yaşken eğilir atasözü Konusunda Kompozisyon

Türkçede dilimizi zenginleştiren, anlatıma canlılık katan pek çok atasözü vardır. Bunlardan bir tanesi de :Ağaç yaşken eğilir

Bu atasözü kinayeli bir söyleyişe sahiptir. Yani içinde hem gerçek hem mecaz anlam barındırır. Gerçek anlamı ile bakıldığında ağacın gerçekten de yaş olduğu ilk zamanlarda eğilebileceğini görürsünüz. kuru bir ağacı yani yaşlanmış bir ağacı eğmeye kalktığınızda eğemezsiniz, ağaç kırılır.Ancak bu atasözü ile asıl anlatılmak istenen mecaz anlamıdır.

Mecaz anlamı ile ağaç yaşken eğilir, atasözü bir insanın eğitiminde erken yaşın önemini vurgular. Bir kişiye herhangi bir özellik kazandırmak istediğinizde bu eğitime çok küçük yaşlarda başlamak gerekir. Çocuklar yeni dökülmüş bir beton gibidir. Üzerlerine ne koyarsanız onun izi kalır. Ama donmuş bir betona ne yaparsanız yapın onu asla değiştiremezsiniz.

Çocuğun terbiyesi ve gelişiminde en önemli faktör olarak anne babası gelir. Küçük yaştaki bir çocuğun güzel bir şekilde eğitilebilmesi için anne ve babanın kendi davranışlarına çok dikkat etmeleri gerekir. Çünkü çocuk kendi ailesinde ne görürse onu yapar. Okula gitmeyen bir çocuğun karşısındaki ilk örnek anne ve babasıdır.Anne ve baba, çocuklarını erken yaşta istedikleri yönde geliştirmelidir. sonra zaman geçince ne kadar uğraşsalar da çocuğun huyunu değiştiremezler.

Ağaç yaşken eğilir atasözü İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

147 yorum

 1. abi çok iyi yaa emeğe saygı cok saolun
  artık bütün kompozisyonları burdan bakcam gercekten yazdım cok ama cok begendim böyle bir şiir sitesi
  yapsanız cok guzel olur
  tekrardan emeğe saygıı
  cok saolun

 2. Çok güzel ama uzun bana kısa kısa 15-16 tane lazımdı ama olsun yinede süper olmuş emeği geçen herkese teşekür ederim ve bide arkadaşlar kısa kısa çok olan bi site biliyosanız adresini atarsanız sevinirim iyi günler :D

 3. süppper bir yazı çok da doğru ben bunu yazılıda kesinlikle öğrencilerime sorarım.Diğer öğretmen arkadaşlarıma da tavsiye ederim.Bu yazı için çok teşekkür ederim..

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.