Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Ağaç Yaş iken Eğilir Atasözünün Hikayesi

Aşağıda ağaç yaş iken eğilir atasözünün hikayesi kısaca olarak ele alacağız.

Öğretmen sınıfa herkesten önce gelirdi. Diğer öğretmenlerin dersin yarısında geldiğini bildiğimiz için bu durum bize çok tuhaf gelirdi. Fakat bu öğretmende öğrenciler olarak bizi çeken başka şeyler vardı. Sorumluluklarının farkındaydı. Aşırı kuralcı değildi ama kurallara dikkat ederdi. Düzene önem verir ama düzeni eleştirmemize bir şey demezdi.

Zannederim öğretmenin bir hayat felsefesi vardı. Çünkü sürekli bizimle ilgilenir, ders dışında da bazı konularda fikrimizi alır ve nasihatler ederdi. Hayata dair konuşmaları dersin belli bir kısmında gerçekleşirdi. Bize evdeki sorumluluklarımızdan ve haklarımızdan bahsederdi.

Öğretmenin felsefesi ağaç yaşken eğilir yaklaşımıydı. Çünkü bize eğitici ahlaki değerlerin aşılanmasında etkili olmaya çalışıyordu. Bunu ben çok sonradan fark etmiştim. Bir gün bana ne yaparsan yap, hata yapmaktan korkma, herkes hata yapar, önemli olan hatalardan ders çıkarmaktır, demişti.

O gün bugündür hayatım değişti desem yalan söylemiş olmam. Hatalar insanı olgunlaştırır. Hatalar insana değer katar. Hata yapmaktan korkmamak özgüven eksikliğinin giderilmesine de yarar. Bu nedenle öğretmenimin dediğini hiçbir zaman unutmadım. Gerçekten de o gün söyledikleri hayatımda yeni yollar açtı.

Belki küçüktüm ve o söz bana çok sıradan gelmişti ama zaman geçtikçe o sözün doğruluğunu daha iyi anladım. Bana çok önemli bir hayat dersi vermişti.

Ağaç Yaş iken Eğilir Atasözünün Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. KUSI dedi ki:

    BEN NASIL ORTAYA CIKTI DEDIM

  2. şükriye dedi ki:

    Ağaç yaşken eğilir atasözünün gerçek manası nedir bilen var mı ? Burada hikayesi yazılmış ama etkinlik kitabımızda anlamı soruluyordu lütfen bana acil yardım eder misiniz ?

Yorum Yaz