Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Eylül 2018

Afrika İle Kutup Bölgelerinin İklim Özellikleri Birbirine Benzer mi

Afrika İle Kutup Bölgelerinin İklim Özellikleri Birbirine Benzer Mi

Afrika’da yaşayan bir insanla kutup bölgesinde yaşayan bir insanın yer değiştirdiğini düşünürsek, yaşam koşulları açısından ne gibi güçlüklerle karşılaşabilirler? İki kıta arasında iklim özellikleri açısından benzerlik gösteren durumlar nelerdir?

İnsanlar, doğdukları coğrafyanın ikliminden etkilenerek yaşarlar. Bu nedenle doğuştan itibaren vücut gelişimi, yaşanan coğrafyadaki iklim özelliklerine göre şekillenir. Afrika gibi sıcak bir coğrafyada yaşayan insanın vücut sistemi uzun süren sıcak havalara uygun olarak şekillenmiştir. İşte bu yüzden insanlar Afrika’da kıyafet giymeden bile yaşayabilmektedir. Oysa ki bu kişiyi kutup bölgesine yerleştirdiğimizde, sıcak havaya göre şekillenen vücut, bölgede uzun süre dayanamaz, hastalanır veya ölür. Bu kişinin kutuplarda yaşayabilmesi için, onu soğuktan koruyacak kalın kürkler giymesi ve ısı yalıtımlı evlerde yaşaması gerekir.

Kutup bölgesinde yaşayan insan Afrika’ya geldiğinde avcılık yapmakta zorluk yaşayabilir. Aslında onun da avcılık yeteneği gelişmiştir. Fakat iki coğrafi bölgede avlanan hayvan türleri farklıdır. Afrika’da seri hareket edebilen ve zor avlanan hayvanlar olduğu için bu kişinin aç kalma ihtimali yüksektir.

Afrika’daki bir insan kutuplara gittiği vakit öncelikle ağır buz kütlelerinden evler yapması gerekir. Bunun yanı sıra soğuktan korunması için deri kıyafetlere sahip olmalıdır. Kutup bölgesinde yaşayan insanı bu deri kıyafetlerle Afrika’ya yerleştirdiğimizde sıcak hava onun vücuduna daha çok zarar verebilir.

İki kıta arası sıcaklık farkı çok yüksektir. Afrika kıtasında sıcaklık 50-60 derecelere kadar çıkarken kutuplarda ise tam tersine -50’lere düşmektedir. Afrika çöllerle, Kutuplar buzullarla kaplıdır. İklimsel özellik bakımından tek benzerlik yağış miktarlarıdır. İki iklimde de yağış ortalaması 100 mm’nin altında olduğu için çöl iklimi olarak bilinir. Tek bir farkla: Afrika sıcak, kutuplar buzul çölleridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz