Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Adların Yerine Kullanılan Kelimeler (Zamir) - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Adların Yerine Kullanılan Kelimeler (Zamir)

Türkçe’de, bir isim olmadığı halde bir ismin yerini tutması amacıyla kullanılan kelimeler vardır. Bu kelimelere zamir adı verilir. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda, adların yerine kullanılan kelimeler hakkında sizlere detaylı bilgi vereceğiz. Eğer siz de bu konuyu merak ediyor, bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu isteğinize sizler için hazırladığımız bu yazıyı okuyarak ulaşabilirsiniz.

İsim olmadığı halde ismin yerini tutması amacıyla kullanılan kelimelere zamir denilir. Zamirlere örnek vermek gerekirse, ben, sen, o, biz, siz, onlar, bu, şu, o, bunlar, şunlar, diğerleri, gibi kelimeleri söyleyebiliriz. Örneğin ismimiz Mehmet ise, Mehmet yemek yedi demeyiz, ben yemek yedim deriz. Buradaki ben, Mehmet isminin yerini tutması için kullanılmaktadır. İsimlerin yerine geçen bu kelimeler, zamir olarak adlandırılmaktadır. Şimdi zamir çeşitlerini inceleyelim.

Zamirlerin isim yerine kullanıldığından bahsettik. Bu zamirlerin çeşitleri de vardır. Bu çeşitler kişi zamirleri, işaret zamirleri, ilgi zamirleri, belgisiz zamirler ve soru zamirleridir. Yerini tutmasını istediğimiz kelimenin niteliğine göre, kullanılacak zamirin de çeşidi belirlenir. Türkçede zamirler önemli olan bir konudur. Günlük konuşmalarımızın içerisinde kurduğumuz bir çok cümlede, bahsettiğimiz zamir çeşitlerini kullanırız. Örneğin bir arkadaşınız için Hasan gitti demek yerine, o gitti dediğiniz zaman bir zamir kullanmış olursunuz. Ya da kitapları okuduğunuzu ifade ederken, bu kitapları okudum derseniz işaret zamiri kullanmış olursunuz. Yani zamirler, günlük hayatımızın içerisinde de farkında olmadan sürekli olarak kullandığımız bir kavramdır. Bu yüzden bu konuda daha kapsamlı bilgi sahibi olarak bu sayede günlük hayatımızda bazı şeyleri de kolaylaştırabiliriz.

 

Adların Yerine Kullanılan Kelimeler (Zamir) Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Belgisiz zamire örnek

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781