Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Adalete Önem Verilen Bir Toplumla Adaletin Önemsenmediği Bir Toplumda İnsan İlişkileri

Dünya üzerinde toplu halde yaşayan insanlar için adalet çok önemli bir kavramdır. Kelime anlamı olarak adalet; ölçülü ve dengeli davranmak anlamına gelir. Adaletli kimseler, karşılaştıkları olayların sonucunda sadece kendilerinin değil, herkesin hakkını ve hukukunu gözetir, herkese hakettiğini vermeye çalışırlar. Bu yazımızda, adalete önem verilen bir toplumla adaletin önemsenmediği bir toplumda insan ilişkilerinin nasıl olacağı konusunda yazacağız.

Adalet kavramı, herkesin hayatı boyunca çeşitli şekillerde ihtiyacı olacağı bir kavramdır. Genellikle gelişmiş toplumlarda insanlar haklarını daha iyi bildikleri ve bunları koruyabilecek güce sahip oldukları için adalet kavramı, insan hayatında daha önemli bir yer tutmaktadır ve bu toplumlar adaletli bir şekilde yönetilmektedir. Burada insanlar, hiç bir özelliklerine bakılmaksızın eşit şekilde muamele görürler. Bu sayede toplumda huzur ve barış, insanların arasında da güven sağlanır, herkes birbirinin hakkına saygı gösterir. Bir kişinin bir diğerinden üstün olması, adaleti kendi lehine kullanabileceği anlamına gelmez. Bu şekilde yapılırsa bunun adı zulüm olmuş olur.

Genellikle geri kalmış toplumlarda zulüm, gelişmiş toplumlarda olduğundan daha fazladır. Bu toplumlarda güçlü olan insanlar, güçlü olmalarını kullanarak güçsüz olanların hakkını gasp etmeye çalışır ve onlara zulüm ederler. Adalete önem vermeyen toplumlarda huzursuzluk, kötülük ve haksızlıklar üst seviyelerdedir. Bu toplumlarda insanlar medeni bir şekilde haklarını koruyamadıkları için, haklarını kavga yoluyla koruma yöntemine giderler ve bu yüzden bu toplumların içerisinde kavgalar ve anlaşmazlıklar olur, toplumsal barış bozulur. Bu noktalara dikkat ettiğimiz zaman, adaletin hem bireysel hem de toplumsal açıdan çok önemli bir değer olduğunu kavrayabiliriz.

Dinimiz de adalete büyük önem vermiş, bununla ilgili bizlere Kur’an-ı Kerim aracılığıyla bir çok ayet indirilmiştir. Bizler de hem erdemli bir insan olmak, hem de toplumsal barışa katkı sağlamak amacıyla adaletli bireyler olmalı, her konuda herkesin hakkını gözetmeli, herkesin hakkına sanki kendimizin hakkıymış gibi sahip çıkmalıyız. Çünkü bugün bir başkasına yapılan bir haksızlığa göz yumarsak, aynı haksızlığa yarın biz de uğrayabiliriz.

Adalete Önem Verilen Bir Toplumla Adaletin Önemsenmediği Bir Toplumda İnsan İlişkileri Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz