Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Adalet ve Eşitlik ile İlgili Hikaye

Aşağıda adalet ve eşitlik ile ilgili hikaye kısaca olarak ele alacağız.

Okulda kavga olduğu haberini aldım. Öğrenciler birbirine girmişler. Olayın neden çıktığı belli değil. İdarecilerin haftalık toplantısı için okuldan ayrıldığım bir zamanda bu olayın gerçekleşmesi beni derinden üzdü. İdari kadronun ve öğretmenlerin de durumu engelleyememesi okulda tatsız olayların yaşanmasına neden olmuş.

Derhal öğretmenlerle bir toplantı yaptım. Olay hakkında bilgi topladım. Daha sonra yardımcılarımla bir istişare yaparak ne yapılması gerektiğine karar vermeye çalıştık. Bir lisede bu çapta bir kavga olayının yaşanması ve öğrencilerin zarar görmesi kabul edilemezdi.

Öğrencilerin anlaşamadıkları nokta da sıra kavgasıydı. Sırada birbirlerinin önüne geçip fırsatçılık yapmaya çalışan öğrencilere tahammül edemeyen kantin sırasındaki bir diğer öğrencinin sözlü atışmaları olayın büyümesine neden olmuştu.

Sıraya kaynak yapanlar zaten haksızdı ve fakat buna itiraz eden öğrencinin lafları da çok ağırdı. İki tarafta da ahlaki sorunlar olduğu belliydi. Kavga da bu nedenle meydana gelmişti. Bir haksızlık ve o haksızlığın sonucunda oluşan adaletsizlik, eşitsizlik toplumsal değerlerimizi zedelediği gibi insani ilişkilerimizi de zedeliyordu.

Öğrencilere hak ve hukuku öğretmiştik fakat nasıl elde edilmesi gerektiğini, hangi yollara başvurulması gerektiğini tam öğretememiştik. Bu bizim gerçek sorunumuzdu. Bunun için yeniden öğretmenler ve veliler toplantısı yaparak bazı değerlerin öğretilmesi ve eğitimin çok kapsamlı sağlanması için önemli kararlar aldık ve uygulamaya başladık. Bir daha böyle bir olay olsun istemiyordum.

Adalet ve Eşitlik ile İlgili Hikaye Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. miraç dedi ki:

    Bence herkes adalet ve eşitlik gibi insani duyguları içinde barındıran hikayeler okumalı. Bu tarz kitaplar seçilmeli. Çünkü hepimiz o kitapları hikayeleri kendimize örnek alırız hiç kuşkusuz.

    1. mine dedi ki:

      oldukça işime yaradı hazırlayanın ellerine sağlık güzel olmuş

Yorum Yaz