Açık Oturum Nedir

Açık Oturum Özellikleri, Açık Oturum Nedir Kısaca

Açık Oturum

Kamuyu ilgilendiren bir konuda büyük bir topluluk önünde yapılan tartışmalara açık oturum denir. Açık oturumları bir başkanı bulunur. Oturumlarda konuşacak konuşmacılar genellikle konunun uzmanı akademisyenler olur. Bir stüdyoda yapılabileceği gibi kitle iletişim araçlarıyla canlı yayınlar yardımıyla büyük toplulukların da bu konuşmadan haberdar olması sağlanır. 5 veya 6 kişi konuşmacı olarak hazır bulunur. Başkan tartışma konusunu açıkladıktan sonra konuşmacılara sorular sorar ve söz verir. Konuşma sonunda konuşulanları özetler. Başkanın bütün konuşmacılara eşit süreler vermesi ve hepsini konuşturması gerekir. Ayrıca konuşmacıların tartışma konusunun dışına çıkmalarını engeller. Oturumların amacı sorunlara farklı açılardan bakabilmemizi sağlamaktır. Panellere de benzemesine rağmen açık oturum daha hareketlidir. Ayrıca panelin amacı tartışma konusuyla ilgili farklı özelliklerin anlaşılmasını sağlamaktır. Açık oturumda tartışma daha yoğun olur.

Açık oturumun özellikleri şu şekildedir:

  • Bir salonda, televizyon ya da radyoda bir dinleyici grubunun karşısında ya da dinleyiciler yokken de yapılabi­lir.
  • Açık oturumda konuşmacı sayısı 3 ile 5 arasında değişebilir. Açık oturumun süresi işlenen konuya göre değişkenlik gösterir.
  • Başkan, ilk olarak konuşmacıları tanıtır ve onlara sıra ile söz hakkı verir.
  • Başkanın konu ile ilgili bilgili olması, konuşmacıla­ra eşit zaman vermesi, objektif olması, konu dışına sapılmasını önlemesi, konuşmacıları sorularıyla yönlendirerek gerek görüldüğünde kısa değerlendirmeler yapabilmesi önemlidir.

Açık Oturum Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.