Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2020

Abdülkadir Geylani Kimdir?

Aşağıda Abdülkadir Geylani kimdir kısaca olarak ele alacağız.

Abdülkadir Geylani, Büyük Selçuklu Devleti zamanında yaşamış İslam alimlerinden biri olarak hizmet etmiştir. 1077 yılında İran’da doğmuştur. Büyük Selçuklu Devleti döneminde İslam beldelerinde İslam’ın yaşanmasını ve yaygınlaşmasını sağlayan tarikat ehlinden biri olarak tarihe geçmiştir.

Gilan şehrinde doğmuştur. Galat olarak doğum yerine nispetle Geylani künyesine sahiptir. Abdülkadir Geylani, tarikat ehli olarak gerçek tarikat büyüklerinden kabul edilmektedir. Tarikat anlayışının bir müessese olarak yerleşik hale gelmesinde büyük hizmetler gerçekleştirmiştir.

Birçok eser yazarak bilgilerinin saklanmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamıştır. Abdülkadir Geylani, nefisle mücadele alanında insanlara önemli nasihatlerde bulunmuştur.

Yaşadığı dönemde İslamiyet’in doğru anlaşılmasını ve yaşanmasını sağlamıştır. İslam’ın doğru öğrenilmesinde önemli dersler vermiştir. Oluşturduğu ders halkalarıyla gönülleri İslam’a ısındırmıştır. Kuranı Kerim’e büyük hizmetler etmiştir. 1166 yılında Irak’ın Bağdat vilayetinde vefat etmiştir.

Tarikat deyince Müslümanların aklına ilk olarak Abdülkadir Geylani gelmektedir. Bağdat’ta devrin en önemli alimlerinden hadis, fıkıh, siyer, tefsir, akaidi hadis dersleri alarak belli bir noktaya gelmiştir. Devrin en önemli dini bilimlerine sahip olarak ders haklarında hizmet etmiştir.

En büyük ve en önemli medreselerde bulunmuş ve en kapsamlı programların tatbik edilmesinde yer almıştır. Ders verdikten bir müddet sonra yalnızlığı seçerek inzivaya çekilmiştir. Buna döneminde yaşanan buhranlar neden olmuştur. Abdülkadir Geylani en önemli İslam alimlerinden biri olmuştur.

Abdülkadir Geylani Kimdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ali dedi ki:

    Abdulkadir Geylaninin kitapları var bizim evimizdeki kütüphanede oradan biliyorum kendisini. Babam çok okur kitaplarını ona sorduğumda bir tasavvuf önderi olduğunu söyledi.

Yorum Yaz