Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Nisan 2021

Abdülkadir Geylani Hayatı Hakkında Bilgi Kısa

Bu yazımızda Abdülkadir Geylani hayatı hakkında bilgi kısaca kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Abdülkadir Geylani 1078 yılında İran’ın Geylan şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası ve annesi soyundan soyu Peygamber (a.s.)’a dayanmaktadır. Babası tarafından seyyid, annesi tarafından şeriftir. Abdülkadir Geylani, günümüzde hakiki tarikat kurucuları arasında yer almaktadır.

Gerçek tarikat büyüklerinden olan ve her türlü istismarın dışında ve sahtekarlığın üstünde olarak doğru ve dürüst İslami çalışmalar yaparak İran ve Irak coğrafyasında tarikat ve şeriat hizmetlerinin gerçekleşmesinde sebkat etmiş önemli din büyüklerinden biridir.

Bağdat’ta uzun yıllar yaşamış ve İslami çalışmalarını da burada sürdürmüştür. Kadiri tarikatının kurucusudur. Ders halkaları günümüzde de devam etmektedir. Zikir, fikir ve ıslah çalışmaları hala devam etmektedir. Tarihte İslam’ın yayılmasında ve gönüllere yerleşmesinde medreselerin yayılmasında ve tekkelerin gerçek mevkiini bulmasında önemli bir rolü vardır.

Abdülkadir Geylani, 1166 yılında Bağdat’ta vefat etmiştir. Vefat ettiğinde miladi olarak seksen sekiz yaşındadır. Uzun yıllar tarikat ehli olması ve tarikat ehli yetiştirmesi nedeniyle kendine itibar edilmiştir. İslam’ın yayılmasında ve yolunun izinin takip edilmesinde Ehli Sünnete mutabık ve tensip hareketleri ve emirleri etkili olmuştur. Ehli sünnete mugayir ve munakız bir hareketin içinde yer almamıştır. Bu nedenle günümüzde istismar edilmekte ve hakkında atılan iftiralar da asılsız bulunmaktadır. Abdülkadir Geylani din büyüklerinden alim bir zattır.

Abdülkadir Geylani Hayatı Hakkında Bilgi Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. lokman dedi ki:

    Abdulkadir Geylaninin hayatı hakkında verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı. Din Kültürü dersinde bu alim hakkında sizden öğrendiğim bilgileri söyledim öğretmenimiz çok etkilendi.

Yorum Yaz