Abbasi Devleti Hakkında Kısa Bilgi

Bu yazımızda Abbasi Devleti hakkında kısa bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Abbasi Devleti, Emevi Devleti’nin yıkılmasının ardından 750 yılında kurulan ve halife hanedanlığına dayan bir devlettir. Peygamber (a.s.)’ın amcası Hazreti Abbas (r.a.) soyu tarafından kurulmuştur. Ebul Abbas Abdullah, devletin kurucusu ve ilk halifedir.

Halife, ümmetin başıdır. Abbasi Devleti, halifeliği Emevi Devleti’nden almıştır. Hicaz Bölgesi’ne ve Endülüs’e kadar yayılmışlardır. Fakat Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nde hakimiyet kuramamışlardır.

Emevi Devleti’nin Peygamber (a.s.)’a yaptığı zulümleri bitirmek için çok kan dökmüşlerdir. Halifelik tam beş yüz yıl Abbasi Devleti’nde kalmıştır. 1258 yılında Abbasi Devleti yıkılmıştır. Moğol istilalarına dayanamayan Abbasi Devleti2nin yöneticileri Mısır’da bulunan Memlukler’e sığınmışlardır. Ondan sonra güçlü bir İslam devleti olarak Selçuklu Devleti ortaya çıkmıştır.

3 yorum

  1. Mrb bu yazı inan ki dikkatimi çekti, ellerinize sağlık Abbasi Devleti Hakkında Kısa Bilgi Ödevimi yazdım bitirdim, on numara beş yıldız oldu. bu yazıyı hazırlayanlara teşekkürler, yakışıklı erkeklere selamlar :)

  2. Ödevi yaptım da aklıma takıldı. Mevzuyu inceledim de anlatamiyorum. Abbasiler, yahudiler ile emevileri birlikte sürüldüler Arap yarım adasından. Kader birliği değil midir bu?

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.