Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Peygambere İnanmayanlar Niçin Peygamberin Meleklerden Seçilmesini İstemişlerdir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Peygambere İnanmayanlar Niçin Peygamberin Meleklerden Seçilmesini İstemişlerdir

allah_melek_iman_muslim_sky_sema_din-850x468Yeryüzünde görevlendirilen son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)’ dir. Peygamber Efendimiz son peygamber olmakla birlikte insanların içinde seçilen yani bizler gibi etten kemikten yaratılan bir insandır.

İslam tarihinin başladığı ilk dönemlerde yani Hz. Muhammed’e ilk vahyin geldiği 610 senesinden sonra bazı gruplar peygamberin neden insanlardan seçildiğini sorgularken aynı zamanda meleklerden seçilmesinin daha doğru olacağını da öne sürmüşlerdir ve bu konularda bir takım yorumlar yapmışlardır. Bu durum sonucunda da o dönemlerdeki bir çok insan, peygamber insanlardan seçildiği için ona itaat etmemişlerdir ve inanmayarak ateist olmuşlardır.

Peygamberin melekler arasından seçilmesinin daha doğru olacağını savunan ve neden insanlar içinden seçildiğini sorgulayan bir kısım insanlar için ise zamanlar bir çok ayet gönderilmiştir. Bu ayetlerin içinde özellikle İsra Suresi 93 ve 95. ayetlerinde peygamberin neden meleklerden değil de insanlar arasından seçildiği konusunda cevaplar buyrulmuştur.

İşte o ayetler;

“Şayet melekler yeryüzünde yaşıyor olsa idi elbette ki meleklere de melek olan bir peygamber yollardık.” (İsra Suresi ayet 95)

“Gücü ve yüceliği sınırsız olan Allah’tır. Ben sadece peygamber olarak gönderilen bir insanım.” (İsra Suresi ayet 93)

Bu ayetler ile aslında peygamberin insanlar arasından seçildiğinden dolayı ona itaat etmeyen ve inanmayan kabilelere bir cevap olarak gönderilmiştir. Bu ayetlerden de anlaşılacağı gibi insanlara kendileri gibi bir peygamber gönderilmek için insanlardan bir peygamber gönderilmiştir. Şayet insanlar melek olsalar idi bu durumda da onlara melekler arasından seçilmiş olan bir peygamber gönderilirdi.

Peygamberimize İnanmayanlar Niçin Peygamberin Meleklerden Seçilmesini İstemişlerdir Konusundaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781