8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Topyekün Savaş Cevapları Top Yayınları 39

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 39 3. Ünite Ya İstiklal Ya Ölüm Topyekün Savaş Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bu etkinlik kapsamında oldukça duygusal ve bir o kadar da anlamlı bir okuma parçası doğrultusunda beyin fırtınası yaparak Tekalifi Milliye emirleri hakkında çıkarımlarda bulunacaksınız.

Topyekûn Savaş

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 39 Cevabı

“Sabah İstanbullular, Kızılay’ın çağrısına uyarak para yardımı yapmak üzere gazetelerde sıraya girdi. İleri gazetesinin dar idarehanesine sığmayanların büyük kısmı, dışarıda kalmıştı.
Kaldırım sonunda bir işgal devriyesi göründü. Düzenli adımlarla yaklaşmaya başladı. İşgal askerlerine, her zaman kenara çekilerek yol veren İstanbullular, bu sefer kıllarını bile kıpırdatmadılar. Devriye kolu, kalabalığın arasından geçmeyi göze alamadı, yola inerek geçip gitti.
İçeride, daha afyonu patlamamış olan huysuz idare memuru, bir deftere, söylene söylene, bağış yapanın adını ve bağış miktarını yazıyordu.
“Kahveci Ali, 100 kuruş.”
“Eskici Yusuf, 50kuruş.”
“Hallaç Asım, 75 kuruş.”
“TerlikçiAdem, 200kuruş.”
Sırada, küçük cılız bir oğlan vardı. Bir önceki bağışçının çocuğu sanan memur, öfkeyle, yürüyüp yol vermesi için işaret etti. Ama çocuk yürümedi, büyük bir ciddiyetle, bütün servetini çıplak masanın üzerine bıraktı:
“Hasan, 5 kuruş.”
Suratsız idare memurunun birdenbire gözleri doldu. Ağladığını göstermemek için yüzünü, kocaman mendilinin arkasına saklayarak gürültü ile burnunu sildi.

Kütahya-Eskişehir Savaşı’nın kaybedilmesinin yarattığı karamsar ortamda Mustafa Kemal başkomutanlığı üstlenmiş ve Tekâlif-i Milliye Kararları’nı yayımlamıştır. Yukarıda verilen okuma parçasını dikkate alarak, Tekâlif-i Milliye Kararları’nın Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasındaki etkisini değerlendiriniz.

  • Cevap: Tekalif-i Milliye Kararları Kurtuluş Savaşının kazanılmasında büyük rol oynamıştır. Her vatandaşın az ya da çok demeden tüm varlığını orduya bağışlaması ve elinden geldiğinde ordunun ihtiyaçlarını karşılaması her şeyden önce orduya büyük bir moral olmuştur. Bu okuma parçasında dahi ortam gerginken küçücük bir çocuğun cebindeki son 5 kuruşunu orduya vermek için getirmiş olması, sinirli ve gergin suratsız memurun bile duygulanmasını ve gururlanmasını sağlamıştır.

29 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.