Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Nisan 2021

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Yükseköğretim ve Üniversite Reformu Cevapları Top Yayınları 67

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 67 4. Ünite Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar Yükseköğretim ve Üniversite Reformu Etkinlik Metni Soruları ve Cevapları

Bir ülkenin gelişim düzeyi yine o ülkenin eğitim olanakları ve sistemi ile yakından alakalıdır. Bu etkinlik alanında da Yükseköğretim ve Üniversite reformunun gelişim sürecini incelemiş olacaksınız.

YÜKSEKÖĞRETİM VE ÜNİVERSİTE REFORMU

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 67 Cevabı

Türkiye’deki yükseköğretimi incelemesi ve bir reform tasarısı hazırlaması için İsviçre’den Prof. Dr. Albert Malche (Albert Malhe) davet edilmişti. Hazırladığı rapora göre;
“Darülfünunda dersler Orta Çağ yöntemlerine göre okutulmaktadır. Bu yöntem gençliğin yaratıcı olmasına, gelişmesine engeldir. Türkçe yazılmış ders kitapları hiç yoktur. Bilimsel inceleme ve araştırmadan uzak duran üniversitede hemen hiç kitap yazılmamaktadır. Üniversite kitaplığı çok yoksuldur. Geleceğin üniversite öğretim üyelerini de bu ortamda yetiştirmeye olanak yoktur. Üniversite, bilimsel düşünceyi yaratmakla yükümlüdür. Bunun dışında kurtuluş yolu yoktur. Bilimsel düşünce de öğrenciyi kişisel araştırmaya yöneltme yoluyla ve onların ciddi çaba göstermeleri ile olanaklıdır.”
Rapor üzerine 1933 yılında, Darülfünunun bazı öğretim üyeleri emekliye ayrıldı. Bazıları da başka görevlere atandı.
Aynı yıl Nazi Almanyası’ndan kovulan ya da kaçan pek çok profesörün yeni kurulan İstanbul Üniversitesinde görev alması sağlandı.

Yukarıda verilen bilgileri dikkate alarak üniversite reformunun neden yapıldığını, bilimsel gelişme ve kalkınmaya verilen önem açısından aşağıdaki bölüme değerlendiriniz.

 • Cevap: Darülfünun döneminde dersler Orta Çağ yöntem ve teknikleri ile anlatılıyordu ve bu yöntem-teknikler öğrencilerin yaratıcılığını köreltiyordu ve ders kitapları Türkçe değildi. Bilimsel araştırmanın önemli bir faaliyet olduğu üniversite kurumları için kitaplar yazılmıyordu ve bu nedenle de öğrenciler yeni bilgilere ancak ve ancak çok ciddi bir çaba göstererek ulaşabiliyorlardı. Bu nedenle de yükseköğretim ve üniversite reformu ülke içinde kaçınılmaz bir gereklilik haline gelmiştir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Helen dedi ki:

  Yazmaktan elim kopsada süper olmuş

 2. Dünyanın yedi harikası olan ben ben ... dedi ki:

  Bence biz buradan bakarak sadece ve sadece kendimizi kandırıyoruz öğretmenleri kandırdığımızı sanıyoruz ama onlar zaten anlıyor biz kendimiz yapmaya üşendiğimiz için bu siteden yararlanıyoruz biraz üşengeçlikten yani biz düşünmeye üşeniyoruz ama yine de çok teşekkürler siz olmasanız biz bu üşengeçlikten kalem kaldıracak halimiz olmaz ve şunu söyleyeyim bazı sayfalarda eksik bırakılmış cümleler var ama olsun yine HARİKA BİR SİTE HEPİNİZE TEŞEKKÜRLER
  SAYGILAR …

 3. Anonim dedi ki:

  Süper ya çok faydalı olacağı kesin herkese tavsiye ediyorum

 4. defne dedi ki:

  Ben çok beğendim bunu herkese tavsiye ediyorum

 5. İsimsiz dedi ki:

  Cok faydali oldu cok tesekkur ederim ???

 6. Sahra dedi ki:

  Super vallahi bayıldım çok yardımcı oldunuz.♥♥♥♥♥

 7. elif dedi ki:

  Ben çok beğendim benim derslerime faydali oldu herkese tavsiye ediyorum.

 8. melis dedi ki:

  İlk yorum benden gelsin çok beğendim öğretmen 100 verecek kesin.

Yorum Yaz