8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Mustafa Kemal Liderlik Yolunda Cevapları Top Yayınları 11

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 11 1. Ünite Bir Kahraman Doğuyor Mustafa Kemal Liderlik Yolunda Etkinlik Metni Soruları ve Cevapları

Her yönü ile ve her özelliği ile bizlere örnek olan Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu okulları kronolojik sıra ile bu etkinlikte birlikte inceleyeceğiz.

Mustafa Kemal Liderlik Yolunda

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 11 Cevabı

Mustafa Kemal’in ögrenim hayatı ile ilgili olay ve olguların karsısına, bu olay ve olguların yasandıgı kentlerin isimlerini yazınız. 

Annem mektebe ilahilerle başlamamı ve mahalle mektebine gitmemi istiyordu. Babam, o zaman yeni açılan Şemsi Efendi Mektebine devam etmemden ve yeni yöntemlerle eğitim almamdan yanaydı.

 • Cevap: Selanik

Annem askerlikten pek korkuyordu. Asker olmama şiddetle karşı çıkıyordu. Sınav zamanı gelince ona sezdirmeden askerî rüştiye sınavına girdim ve bu sınavı geçtim. Böylece anneme karşı bir oldu bitti yaptım.

 • Cevap: Selanik

Askerî idadiler birtakım eğitim kışlaları idi. Oralarda tam bir askerî disiplin ve ordu havası eserdi. Memleketin yarınki ordu kadrosu, ilk olarak askerî idadilerde birbirini tanır, birbirleriyle karşılaşırdı.

 • Cevap: Manastır Şehri Makedonya

Askerî idadide okurken bazı arkadaşlarından ve öğretmenlerinden çok etkilendi. Edebiyat ve hitabet sanatıyla arkadaşı Ömer Naci sayesinde tanıştı. Tarih öğretmeni Kolağası Mehmet Tevfik Bey sayesinde tarihe ilgi duydu.

 • Cevap: Manastır Şehri Makedonya

Harp Okulunu 10 Şubat 1902’de teğmen olarak bitirdi.

 • Cevap: İstanbul

Harp okulundan sonra kurmay sınıfına seçildi. Harp Akademisine devam edip bu okulda arkadaşlarıyla ülke sorunlarını dile getiren bir gazete çıkardı.

 • Cevap: İstanbul

38 yorum

 1. bu çok güzel birşey bu olmasaydı hapı 0
  00yutmuştuk ama hapı yutsak ölürüz o zaman öleceksek hapı neden yutalımm yutacaksak neden ölmiyelimm bu kadar yazıyı okuduğunuz için ALLAH razı olsun sizi oyalamak benim için bir zevkti
  (sırf piçliğine)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.