8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı İstiklal Marşımız Cevapları Top Yayınları 36

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 36 3. Ünite Ya İstiklal Ya Ölüm İstiklal Marşımız Etkinlik Soruları ve Cevapları

İstiklal Marşımız adlı etkinliğinde bağımsızlığımızın simgesi milli marşımız olan İstiklal Marşımızdan örnek verilen kıtalara bakarak çıkarımlar yaparak İstiklal Marşımızı yorumlayıp daha iyi kavrayacaksınız.

İstiklal Marşımız

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 36 Cevabı

Aşağıda İstiklal Marşı’mızın iki kıtası verilmiştir. Bu kıtalardan yola çıkarak İstiklal Marşı’nın millî kimliğin hangi özelliklerine vurgu yaptığını alttaki boşluğa yazınız.

(…)

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım. Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

(…)

Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın; Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın. Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın; Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

  • Cevap: Türk milleti kendisini bildiğinden beri yani ezelden beri özgür yaşamıştır ve hem özgürlüğü hem de bağımsızlığı benimseyen bir millet olmuştur. Bu nedenle de hiç bir düşmanın ve kirli elin ne vatanına dokunmasına ne de kendisini himayesi altına alarak bağımsızlığını engellemesine izin vermemiştir. Türk milletinin bağımsızlığına ve vatanına düşman eli değdiğinde cesur ve savaşçı olmaktadır adeta kükreyen bir sel gibi olmaktadır.
  • İkinci bölümde yazar Türk milletine “Arkadaş” diye seslenerek vatana alçak düşmanları sokmamasını, gerekirse kendisini feda ederek canını ortaya koyup düşman akınını engellemesini öğütlemiştir. Bu direniş ve cesaret sonunda Hak olarak ifade edilen Allah, güzel günleri verecektir. Bu güzel günlerin yarından bile yakın olduğunu söylemektedir.

44 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.