Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Cevapları Top Yayınları 83

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 83 5. Ünite Atatürkçülük Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Etkinlik Metni Soruları ve Cevapları

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yönetim şekli olan Cumhuriyet sistemi aynı zamanda bir çok hak ve özgürlüğü de beraberinde getirmiştir. Bu etkinlikte Cumhuriyet yönetiminin faydalarını çözümleyerek kavramış olacaksınız.

EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 83 Cevabı

Cumhuriyet yönetimine giden yolun aşamalarından hangisinin eksik bırakıldığını bulunuz? Eksik olanı kronolojik olarak tamamlayınız.

 • Cevap: Erzurum Kongresi => Sivas Kongresi => Cumhuriyet’in İlanı

CUMHURİYET: Egemenliğin bir kişi veya gruba değil, kayıtsız şartsız millete ait olduğu yönetim biçimidir. Bu yönetimlerde halk, seçtiği temsilciler aracılığıyla kendi kendini yönetir.

B. Aşağıda Cumhuriyet’ten önceki yönetim anlayışının özellikleri verilmiştir. Karşısına, Cumhuriyet’in Türk toplumuna sağladığı faydaları yazınız.

Egemenlik hakları, millet adına karar verme yetkisi hanedan üyelerinden tek kişiye aitti.

 • Cumhuriyet yönetiminin kazandırdıkları: Cumhuriyet yönetimi ile birlikte egemenlik hakları halka geçmiştir ve millet adına kararları yine millet vermeye başlamıştır.

Halk, yöneticilerini seçemezdi.

 • Cumhuriyet yönetiminin kazandırdıkları: Cumhuriyet ile birlikte oy sistemi ile birlikte halk yöneticilerini seçme hakkı elde etmiştir.

Yönetenlere ve toplumun bazı kesimlerine ayrıcalıklar tanınıyordu. Sınıf ayrımcılığı vardı.

 • Cumhuriyet yönetiminin kazandırdıkları: Cumhuriyet yönetimi toplum içinde sınıf ayrımcılığını ortadan kaldırmıştır. Her birey eşit hak ve özgürlükler ile eşit görev ve sorumluluklara sahip olmuştur.

Temel hak ve hürriyetler güvence altında değildi.

 • Cumhuriyet yönetiminin kazandırdıkları: Cumhuriyet ile birlikte vatandaşların hak ve özgürlükleri kanun ve yasalar ile güvence altına alınmıştır.

Kadınların ülke yönetimine katılmaları söz konusu değildi.

 • Cumhuriyet yönetiminin kazandırdıkları: Cumhuriyet aynı zamanda kadınlara sosyal alanda önem kazandırmıştır. Türk kadını Cumhuriyet sistemi sayesinde seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur.

Tek kişi iradesine bağlılık, ülkenin gelişmesinin önünde engel olabiliyordu.

 • Cumhuriyet yönetiminin kazandırdıkları: Yönetimde tek başlılık ortadan kaldırılmıştır ve yönetim millet idaresinin kontrolünde olan, milletin seçtiği kişiler tarafından sağlanmaya başlamıştır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. öğrenci dedi ki:

  ben şahsen çok beğendim, kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

 2. Mehmet dedi ki:

  Eyvallah çok güzel yapmışsınız

 3. hacer dedi ki:

  teşekkür ederim, tam istediğim gibi, inkılap ödevim kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

  1. Anonim dedi ki:

   Sen mi güzelsin kanıtın var mı okuluna sorsam herkes seni döver ve der ki bu mu güzel yaw he he boş şeyler yazıp israf etmeyelim😅😅😄😄

 4. gizli saklı dedi ki:

  çok sağ olun beğendim.

 5. faruk dedi ki:

  cevaplar on numara

 6. Anonim dedi ki:

  Çok teşekkürler.

  1. top yayınları dedi ki:

   teşekkürler

 7. imam hatip öğrencisi dedi ki:

  çok saolun

Yorum Yaz