Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Nisan 2021

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Değişim ve Gelişimin Sürekliliği İnkılapçılık Cevapları Top Yayınları 89

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 89 5. Ünite Atatürkçülük Değişim ve Gelişimin Sürekliliği İnkılapçılık Etkinlik Metni Soruları ve Cevapları

Değişim ve gelişim sürekli bir faaliyettir. Bu etkinlik kapsamında da Atatürk’ün gelişim ve değişim için ülkemiz için yaptığı inkılapları inceleyerek öğreneceksiniz.

DEĞİŞİM VE GELİŞİMİN SÜREKLİLİĞİ İNKILAPÇILIK

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 89 Cevabı

“Uçurumun kenarında yıkık bir ülke… Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar… Yıllarca süren savaş… Ondan sonra içerde ve dışarıda saygı ile tanınan yeni vatan, yeni toplum, yeni devlet ve bunları başarmak için arasız inkılaplar. Memleketi bir çağdan alıp yeni bir çağa götürdük. Birçok eski müesseseleri yıktık. Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların gayesi, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağdaş ve bütün anlam ve görünüşüyle uygar bir toplum hâline ulaştırmaktır. İnkılabın temellerini her gün derinleştirmek, kuvvetlendirmek lazımdır.

Atatürk’ün yukarıdaki sözleri doğrultusunda inkılapçılık ilkesinin kazandırdıkları aşağıda verilmiştir. Bu kazanımların karşısına yapılan inkılap ve yaşanan gelişmelerden örnekler veriniz.

Aklın ve bilimin öncülüğünde yenilikler yaparak çağdaş uygarlık yolunda ilerlemenin yolunu açmıştır:

 • Cevap: Yeni Türk harfleri kabul edilmiştir ve böylece akıl ve bilimin daha hızlı gelişmesi, okur-yazar oranının artması ve toplumun her konuda daha kolay bilgi sahibi olması sağlanmıştır.

Kişi egemenliğine son verilerek millet egemenliğine geçilmiştir:

 • Cevap: Cumhuriyet ilan edilmiştir. Böylece Cumhuriyetin ilanı ile birlikte devlet yönetiminde söz hakkı olmayan millet tamamen devlet yönetiminde egemen olmuştur.

Atatürkçü Düşünce Sistemi’nin dinamik yönünü ifade ederek durağanlığı reddedip sürekli gelişmeyi hedeflemiştir:

 • Cevap: Bilimsel araştırmalar yapan ve eğitimler veren modern okullar açılmıştır. Böylece ülke daha dinamik bir halk halini almıştır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. eylül dedi ki:

  biraz daha kısa olabilir

 2. doruk dedi ki:

  daha fazla uzun olsun lütfen

 3. doruk dedi ki:

  daha fazla uzun olsun

 4. Bir 8. Sınıf Öğrencisi dedi ki:

  Biraz daha kısa yazsanız?

 5. mine dedi ki:

  Teşekkürler ödevim hiç ummadığım kadar kısa sürede bitti. :)

Yorum Yaz