8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Asker ve Komutan Atatürk Cevapları Top Yayınları 13

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 13 1. Ünite Bir Kahraman Doğuyor Asker ve Komutan Atatürk Etkinlik Metni Soruları ve Cevapları

Bu etkinlik alanında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Trablusgarp’ta yazdığı destanın serüvenini hem araştırıp hem de öğreneceğiz.

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 13 Cevabı

Mustafa Kemal’in Trablusgarp’a gidişini ve yürüttüğü faaliyetleri araştırınız. Bu çalışmaları onun kişilik özellikleriyle ilişkilendirerek yazınız.

 • Cevap

Mustafa Kemal, İstanbul’da işsiz kaldıktan sonra Trablusgarp’a giderek orada vatan için bir şeyler yapmaya karar vermiştir. Bu dönemde Osmanlı ordusunun Trablusgarp’a ordu gönderecek gücü yoktu. Bu durum üzerine Mustafa Kemal, bir takım genç Osmanlı subayı alarak gizlice Trablusgarp’a götürmüştür.Bu genç subaylar İtalyanlara karşı halkı teşkilatlandırarak savunmaya geçirmiştir.

İtalyan ordusu Trablusgarp direnmesine yenik düşmüştür ve buna karşılık On İki Ada’ya saldıran İtalyanlar aynı zamanda Çanakkale Boğazı’nı da işgal altına almıştır. Tam da bu sırada Balkan Savaşları başladı ve bunun üzerine Osmanlı Devleti ile İtalya arasında Uşi antlaşması başladı.

Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk, Trablusgarp’a giderken gazeteci kılığına girerek “Şerif” takma adını kullanmıştır. Trablusgarp görevinde ilk askeri başarısını kazanan Mustafa Kemal Atatürk, bu başarısından sonra savaşa katıldığı ve görev aldığı tüm cephelerde büyük başarılar göstermiştir.

74 yorum

 1. 12nin cevaplari;
  1-)kafkas
  2-)picardie manevraları
  3-)trablusgarp savaşı
  4-)31mart olayı
  5-)çanakkale savaşı
  6-)suriye –filistin
  Altaki sıra;
  (4-1909)*(2-1910)*(3-1911)*(5-1916)*(6-1918)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.