Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile İlgili Yazı

Aşağıda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili yazı kısaca olarak ele alacağız.

Dünya Kadınlar Günü, bütün dünyada kutlanan bir gün olarak evrensel bir değer taşımaktadır. 1857 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde gerçekleşen işçi kadınların protestoları nedeniyle gündem olan ve yapılan müdahaleler nedeniyle öldürülen kadınların da hakkının savunulması gereken bir gün olarak tarihe geçmiştir.

Dünya Kadınlar Günü, emekçi ve işçi kadınların günü olarak bütün kadınlar adına kutlanan bir gündür. Kadınların hayatları boyunca emeklerinin, işlerinin, değerlerinin anlaşılması için senede bir gün olarak kutlanan ve evrensel değerler içeren bir gündür.

Toplumda kadının değeri yapıcı ve temel bir durumdadır. Bu pozisyonun değişmesi mümkün değildir. Kadınlar toplumu meydana getiren ana unsurlardır. Toplumun bir arada birlik ve beraberlik içinde, barış ve huzur ortamında yaşaması, başarıların sağlanması, değerlerin korunması gibi durumlar kadınların varlığı ve ailedeki rolüyle korunmaktadır.

Ailede kadının değeri çok önemlidir. Yuvayı dişi kuş yapar gerçeğinden hareketle kadının ailedeki değeri de yaşadığımız toplumda dile getirilmiştir. Doğu medeniyeti ile batı medeniyeti arasında çok uç noktalarda farklar bulunmaktadır.

Birçok konuda kadına verilen değer bakımından bütün insanlık ortak düşünce ve yargılara sahiptir fakat uygulamada kadınların ezilmesi 8 Mart’ın yaşanmasına neden olmuştur. Bu bakımdan insanlığın sınıfta kaldığı bir gün, aksine çevrilerek en önemli günlerden biri haline getirilmiştir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz