6. Sınıf Sosyal Bilgiler Olayların Çok Boyutluluğu Cevapları Sevgi Yayınları 12, 13

Olayların çok boyutluluğu, insanların bakış açısına göre değişirken bilimsel ve ön yargılardan da etkilenmektedir. Çok boyutluluk bir konunun farklı açılardan değerlendirilmesi anlamına gelmektedir. Bir konu hakkında farklı kültür ve inançlara sahip milletlerin yaklaşımı daha farklı olabilir. Bir millet için yakmak kutsal sayılabilirken, bir inanç sistemi içinde yakmak yasaklanmış bir faaliyet olarak da görülebilir. Bu nedenle değerlendirmeler bakış açılarının dikkate alınmasıyla yapılmalıdır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Olayların Çok Boyutluluğu Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 1. Ünite Sosyal Bilgiler Öğreniyorum Sayfa 12, 13 Olayların Çok Boyutluluğu Etkinlik Soruları ve Cevapları

Olayların Çok Boyutluluğu

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı

Yaşadığınız bir olayın sonuçları kimleri, nasıl etkiler? Örneklendiriniz.

  • Cevap: Yaşadığımız olaylar başımızdan geçen olaylar olarak en fazla bizi ilgilendirir. Bizim de birinci derece yakınlarımızı doğrudan ilgilendirir. Bir kişinin bir sınavı kazanması, kendi için bir başarı elde etmesi demekken ailesi içinde mutluluk demek olabilir. Bu nedenle yaşanılan olaylar ilk önce yaşayan kişinin kendisini etkiler daha sonra ailesini ve sosyal çevresi olarak arkadaşlarını etkiler. Olumsuz olaylar da aynı şekilde ilk önce kişinin kendisini ve yakın çevresi ile sosyal çevresini etkiler. Bir kişinin hırsızlık yapması, itibarını kaybetmesine, ailesi ve sosyal çevresi tarafından dışlanmasına da neden olur. Yaşanılan iyi veya kötü olaylar dalga dalga olayın merkezinde başından geçen kişi olacak şekilde yayılmaya başlayabilir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 13 Cevabı

Tartışma: Siz de dünyanın en büyük sorunlarından biri olan çevre kirliliğini ele alınız. Bu olayın nedenlerini, olayın hangi boyutunun kimi, neyi, nasıl etkilediğini, hangi sonuçlara yol açtığını sınıf arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Dünyanın en büyük sorunlarından biri de çevre kirliliğidir. Çevre kirliliği özellikle 19. yüzyılda Sanayi Devrimi’nin yaşanması ile artış gösterirken, makineleşmenin önünün hızla açılması çevre faaliyetlerinin insanları olumsuz etkilemesine neden olmuştur. Bu da başta canlı unsurları barındıran doğal çevreyi bitki ve hayvanlardan başlayarak tahrip etmiştir. Çevre kirliliği, hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, ses kirliliği ve ışık kirliliği olarak ortaya çıkmaktadır. Bütün bunlar da küresel ısınmayı tetikleyen kirliliklerdir. Çevre kirliliği canlı hayatını olumsuz etkileyerek nesillerin tükenmesine ve canlıların biyolojik hayatlarının sakatlıklar, hastalıklarla geçmesine neden olur. Bu nedenle çevremizi temiz tutmamız, temizlik kurallarına uymayanlara ve çevreyi sürekli kirletenlere karşı da ikazlarda bulunmamız gerekmektedir. Ayrıca çevre temizliği derslerine dikkat etmemiz, kuralları iyi bir şekilde öğrenmemiz gerekir. O zaman çevre temizliği sağlanmış olur.

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.