Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 150, 151, 152, 153, 154

İnsan hakları, insanın dünyada var olduğu günden itibaren varlığı oluşan değerlerdir. İnsan hakları dünyada en önemli hukuki meselelerden biridir. Çünkü günümüzde hala savaşlar devam etmektedir. Bu savaşlar sonucunda da insan hayatı ve insan hukuku ayaklar altına alınmaktadır. Bu da insan haklarının ihlal edilmesine neden olmakta, insanı ve insana ait değerleri itibarsızlaştırmaktadır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı İnsan Hakları Bir Kazanımdır Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 6. Ünite Demokrasinin Serüveni Sayfa 150, 151, 152, 153, 154 İnsan Hakları Bir Kazanımdır Etkinlik Soruları ve Cevapları

İnsan Hakları Bir Kazanımdır

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 150 Cevabı

Kölecilik sizce neden insan haklarına aykırı bir durumdur? Söyleyiniz.

 • CevapKölelcilik, bir insanın bir başka insanın dediklerini ve istediklerini kayıtsız şartsız yerine getirmesi, hür iradesini kullanamamasıdır. Kölelik insan haklarına aykırıdır. İnsanlığa ve insani değerlere aykırıdır.

Resim 6.2’yi inceleyiniz. Resimdeki durum karşısında neler hissettiniz? Arkadaşlarınıza anlatınız.

 • Cevapİnsanların forsa olarak kullanılması, hür iradelerinin engellenmesi, hayatlarının kısıtlanması, adeta hayvanlar gibi çalıştırılması çok üzücü ve  hatta yıkıcı bir gerçektir. Bunun bir şekilde engellenmesi gerekmektedir.

İnsanlar arasında tenlerinin renginden dolayı ayrım yapılması neden insan haklarına aykırıdır? Söyleyiniz.

 • Cevap: Siyah tenin beyaz tene, beyaz tenin siyah tene üstünlüğü yoktur. Bu özellikler insanların elinde olmayarak o şekilde doğdukları özelliklerdir. Bu nedenle yargılamak insan haklarına aykırıdır.

Aşağıda insan haklarının gelişim süreci ile ilgili araştırma yapan Gizem’in anlattıkları yer almaktadır. Okuyunuz.

 • CevapGizem insan haklarının ihlal edilmesiyle ilgili bir kitaba rastlamış ve çok etkilenerek ailesine sorular sorup cevaplar aramaya başlamıştır.

Sınıf kavramından ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

 • CevapBelli bir kritere göre ayrılma sosyal olarak insanların farklılıkları üzerinden ayrıştırılması gibi durumları anlıyorum.

Gizem’in babasının açıklamasına göre İlk Çağda insan hakları konusunda hangi gelişmeler yaşanmıştır? Söyleyiniz.

 • Cevapİnsan hak ve hürriyetleri, yaşama hakkı, sağlık hakkı, eğitim hakkı gibi hukuki hakların bir şey ifade etmediği bilinmektedir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 151 Cevabı

İnsan hakları konusunda büyük gelişmeler yaşanmıştır. Ancak elde edilen bu haklarla istediğimiz her şeyi yapabilme özgürlüğümüz yoktur. Bu isteklerimizi sınırlayan etmenler nelerdir? Söyleyiniz.

 • CevapDünya siyasi sistemlerinin ticari faaliyetler kapsamında ekonomik unsurları elinde bulundurması ve tekelciliği gerçekleştirerek dünyayı sömürmeye devam etmesidir.

Özgürlüklerin kanunlar çerçevesinde sınırlandırılabileceği diğer durumlar sizce neler olabilir? Örneklendiriniz.

 • CevapÖzgürlükler kanunlarla sınırlandırılmazsa, suç oranı artar. Suç oranı artarsa insanlar daha çok zarar görmeye başlar.

Tartışma: Temel hak ve özgürlüklerin tam olarak uygulanabilmesi için kişilere düşen görevler nelerdir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

 • CevapManevi değerlerin yaşatılması gerekir. Hoşgörü, adalet, merhamet, vicdan, eşitlik, kardeşlik, özgürlük, vicdan, insaf gibi değerlerin toplum içinde yaşanması ve gelecek nesillere öğretilmesi gerekir

Aşağıda ve sonraki sayfalarda verilen açıklamaları okuyunuz. Tarihsel süreçte insan haklarının nasıl kazanıldığını anlatınız.

 • Cevapİnsan hakları kitlesel protestolar ve savaşlar neticesinde kazanılmıştır. Bunun için birçok kişi öldürülmüştür birçok mücadele verilmiştir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 153 Cevabı

Farklı dönemlerde yazılmış olmalarına rağmen anlatılan tarihî belgelerdeki ortak noktalar nelerdir? Belirtiniz.

 • Cevapİnsanlara ait insani değerler, hukukun üstünlüğü, hürriyet ve eşitlik gibi değerler tarih boyunca hiç değişmeden insanlığın gündeminde yer almıştır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154 Cevabı

Atatürk bu sözleriyle kişinin ve devletin gelişmesinde neden hak ve özgürlüklerin güvence altında olmasının gerekliliğini vurgulamıştır? Söyleyiniz.

 • CevapHürriyetin hayati bir hakikat olduğunu o olmazsa insanın bir değerinin olmadığını ve insanlığın öldüğü anlamına geldiğini anlatmaktadır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. İrem dedi ki:

  Nasıl aldın ben hep açıyom alamıyom

 2. İrem dedi ki:

  Nasıl aldın

 3. heycanı yok dedi ki:

  emeği geçenlerin eline sağlık, kısa ve umduğum gibi güzel olmuş teşekkürlerimi iletiyorum sizlere, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

 4. melisa elif tuncer dedi ki:

  efsane olmuş sayenizde sınavdan yüz aldım tenkyu

Yorum Yaz