6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 142, 143, 144, 145, 146

Demokrasi en eski rejimlerden biri olarak tarih boyunca şehir devletlerinin yönetilmesinde, hukukun üstünlüğünün oluşmasında ve gerçekleştirilmesinde, hürriyet ve eşitlik ortamının oluşmasında, birlik ve beraberliğin sağlanmasında, huzur ve güven ortamının oluşmasında etkili olan batı merkezli bir rejim olarak doğuya da intikal eden ve doğuda sarsıntılara neden olan bir rejimdir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Demokrasinin Tarihçesi Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 6. Ünite Demokrasinin Serüveni Sayfa 142, 143, 144, 145, 146 Demokrasinin Tarihçesi Etkinlik Soruları ve Cevapları

Demokrasinin Tarihçesi

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 142 Cevabı

Hazırlık çalışması

Geçmişten günümüze insanlar neden demokrasi ile yönetilmek için çeşitli mücadeleler vermişlerdir? Bu konudaki düşüncelerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • CevapDemokrasinin temel ilkeleri, hürriyet, eşitlik, çoğulculuk, milli egemenlik, hukukun üstünlüğü gibi değerler olduğu için mücadeleler verilmiştir.

Atatürk yukarıdaki açıklaması ile sizce ne anlatmak istemiştir? Belirtiniz.

 • CevapDemokrasinin insanlık tarihinde kadim bir yeri olduğuna değinerek en doğrusunun ve yararlısının demokrasi olduğunu öne sürmüştür.

Yunanistan’da ortaya çıkan demokrasinin, günümüzdeki demokrasi uygulamalarından ne farkı vardır? Belirtiniz.

 • CevapŞehir devletlerinde halk arasındaki sınıf farklılıklarından kaynaklanan hukuk sorunlarını gidermek için tercih ediliyordu. Günümüzde halk sınıfları birçok devlette bulunmamaktadır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 144 Cevabı

Hukuk devleti nedir? Söyleyiniz.

 • CevapHukukun üstünlüğe inanan bir sistemin kurulduğu bir yönetim biçimini barındıran bir devlettir.

I. Meşrutiyet’in Türk tarihinde demokrasinin gelişimi açısından sizce önemi ne olabilir? Açıklayınız.

 • CevapPadişahın danışma meclisinin halk tarafından oluşturulması ve halktan kişilerin de yer alması olabilir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 145 Cevabı

Araştırma: I. Meşrutiyet’in ilanıyla Osmanlı Devleti’nde hangi meclisler görev yapmıştır. Araştırınız.

 • CevapMeclisi Mebusan görev yapmıştır. Bu parlamenter meclis demektir. Parlamento seçilen kişilerden oluşurdu.

Aşağıda verilen kutucukları inceleyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin daha demokratik bir yapıya kavuşturulması amacıyla hangi faaliyetlerin yapıldığını söyleyiniz.

 • CevapLaikliğin kabul edilmesi, hilafetin kaldırılması, medeni kanunun kabul edilmesi, eğitim ve öğretimin birleştirilmesi ve kadınlara seçme seçilme hakkı verilmesi gibi faaliyetlerle demokratik adımlar atılmıştır.

Kutucuklarda verilen faaliyetler hangi alanlarda insan hak ve özgürlüklerine hizmet etmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • CevapEğitim ve öğretimin birleştirilmesi, laikliğin kabul edilmesi ve kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi gibi konularla insan hak ve özgürlüklerine hizmet edilmiştir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 146 Cevabı

Atatürk’ün demokratik yönetimleri kişisel hürriyetlerin bir güvencesi olarak görmesinin nedeni ne olabilir? Açıklayınız.

 • CevapDemokrasinin milli egemenliğe dayanması, seçme ve seçilmeye önem vermesi ve hukukun üstünlüğüne dayanmasıdır.

Atatürk’ün insan hak ve özgürlüklerine verdiği önemin en büyük kanıtı sizce nedir? Söyleyiniz.

 • CevapKadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasıdır. Demokrasinin benimsenmesidir. Eğitim ve öğretimin birleştirilmesidir. Sınıf farklılıklarını kaldırmasıdır. Demokratikleşme alanında attığı adımlar ve halkçılık ilkesi ile yaptığı faaliyetlerdir. Halka hukukun üstünlüğü ile ilgili farkındalıklar vermiştir.

7 yorum

 1. Sema dogru söyledin canımmm senin doğan da yok sen bu site sayesinde çalışkan olman bu site olmazsa düşünemiyorum haa bu arada kapak olsun demen bizi ilgilendirmez sanki bizim umurumuzda CANIMMM😅😅😅

 2. siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.