Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 104, 105, 106

Nitelikli insan gücü, yetişmiş insan gücüdür. Yetişmiş insan gücü de ancak eğitimle sağlanır. eğitim sayesinde nitelikli insan gücü elde edilerek özellikle üretim alanlarında bağımsızlık elde edilmeye çalışılır. Bunun için yerli üretim öne çıkarılmaktadır. Nitelikli insan gücünün tam anlamıyla yerine gelmesi için eğitim sistemi çok önemlidir. Yerli üretimde kalifiye ve vasıflı insan gücünün karşılanmasında öğrenim ve öğretim alanları belirlenmelidir. Bir hünere sahip olan kişiler de nitelikli insan gücüne sahiptir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Nitelikli İnsan Gücü Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 4. Ünite Ülkemizin Kaynakları Sayfa 104, 105, 106 Nitelikli İnsan Gücü Etkinlik Soruları ve Cevapları

Nitelikli İnsan Gücü

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 104 Cevabı

İş hayatında başarılarıyla adından söz ettiren kişilerin başarılı olmalarında rol oynayan faktörler sizce nelerdir? Söyleyiniz.

 • CevapPlanlı olmaları, düzenli olmaları, disiplinli olmaları, çalışmayı sevmeleri, iş bitirici olmaları, dürüst olmaları, hakkaniyetli olmaları, adil olmaları, zulme karşı olmaları şeklinde sıralanabilir.

“Girişimcilik” kavramı size neler çağrıştırıyor? Söyleyiniz.

 • CevapBir kişinin hiç denemediği bir şeyi yapmadaki medeni cesareti olarak tanımlanabilir. Girişimci insanlar bir şeyin doğru bir şekilde kullanılmasını en iyi analiz edebilen kişilerdir. bu da yaratıcı düşünce yeteneğinin olmasından ileri gelir.

İnternet haberindeki hangi özellik en çok dikkatinizi çekti? Neden? Açıklayınız.

 • CevapGeri adım atabilen ve yeniden başlayabilen olma özelliği dikkatimi çekti. Çünkü gerektiğinde vaz geçmek ve asla pes etmemek başarmak için kritik noktaları oluşturmaktadır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 105 Cevabı

İnternet haberindeki hangi özellik en çok dikkatinizi çekti? Neden? Açıklayınız.

 • CevapGeri adım atabilen ve yeniden başlayabilen olma özelliği dikkatimi çekti. Çünkü gerektiğinde vaz geçmek ve asla pes etmemek başarmak için kritik noktaları oluşturmaktadır.

Üretim aşamasındaki kişilerin nitelikleri bu ürünleri üretmeye yetmeseydi hangi sorunlarla karşılaşılırdı? Söyleyiniz.

 • CevapKısır döngüye girerlerdi, kendini tekrarlayan ürünlerin kalitesi düşerdi, itibarları azalırdı.

Gazete haberi 5’i okuyunuz. Haberde yer alan kişiyi başarılı bir girişimci yapan etkenler nelerdir? Söyleyiniz.

 • CevapAsla pes etmemek gerektiğinde vaz geçmek, düzenli, disiplinli, planlı hareket etmek, iyimser olmak, bireysel hareket etmemek, şahsi düşünmemek gibi etkenlerdir.

Gazete haberinde yer alan kişide, nitelikli bir insanda olması gereken hangi özellikler bulunmaktadır? Belirtiniz.

 • Cevapİyimserlik, pes etmeme, bireysel hareket etmeme, fırsatları değerlendirme gibi özelliklerdir.

Gazete haberindeki başarı öyküsünden yararlanarak girişimciliği ekonomik gelişme açısından nasıl değerlendirebilirsiniz? Açıklayınız.

 • CevapGirişimcilik sayesinde birçok ürünün yeni olarak piyasaya girmesi ve piyasayı hareketlendirerek ekonomik döngü oluşturması mümkündür.

Habere konu olan girişimci, bir işçi iken elli ülkeye makine ihraç eden bir işveren konumuna gelmiştir. Haberdeki kişinin bu başarısında sizce nitelikli bir insan olmasının rolü nedir? Açıklayınız.

 • CevapNitelikli insan planlı hareket eder, fırsatları değerlendirir, risk analizi yapar, risk alır, medeni cesareti vardır, bireysel düşünmez, üretmeye değer verir, insana değer verir, makul ve mantıklı hareket eder bu nedenle işi büyütmesi normaldir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 106 Cevabı

Atatürk “faal, faydalı, verimli” kavramlarıyla ile neyi kastetmektedir? Söyleyiniz.

 • CevapÜretken, işe yarayan ve sürekli gerek duyulan şeyleri kastetmektedir.

Anıdan yararlanarak Atatürk’ün eğitime verdiği öneme ilişkin neler söyleyebilirsiniz? Açıklayınız.

 • CevapAtatürk her konuda eğitime önem vererek nitelikli insan gücünün oluşmasını istemiştir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ahmet akınalp dedi ki:

  siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

Yorum Yaz