Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 100, 101, 102, 103

Ülkemiz bizim için çok değerlidir. Ülkemiz için sürekli olarak üretim halinde olmak zorundayız. Yerli üretimin gerçekleşmesi ve ülkemizin dışa bağımlılığının azaltılarak ortadan kaldırılması için çalışmalıyız. bunun için sürekli projeler üreterek gelişim süreçlerinde kafa yormalıyız. Böylece ülkemizin tam bağımsız bir ülke olmasını ve güçlü dünya ülkelerinden biri olarak üst sıralarda yer almasını sağlayabiliriz.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ülkemiz İçin Proje Üretelim Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 4. Ünite Ülkemizin Kaynakları Sayfa 100, 101, 102, 103 Ülkemiz İçin Proje Üretelim Etkinlik Soruları ve Cevapları

Ülkemiz İçin Proje Üretelim

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı

Ülkemizde farklı alanlarda hizmet veren fabrikalar farklı yerlerde açılmıştır. Niçin bu fabrikaların tümü aynı yerde açılmamış olabilir? Bu konudaki düşüncelerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • CevapFabrikaların farklı yerlerde açılması farklı bölgelerin aynı anda gelişimini sağlamak ve kalkınmasını meydana getirmek için yapılmıştır. Böylece her bölgede kalkınma ve gelişme sağlanmak istenmiştir.

Yaşadığınız yerdeki fabrikaların kurulduğu yerlerin coğrafi özellikleri nelerdir? Belirtiniz.

 • CevapDoğal kaynaklara yakın, daha çok ovalar üzerinde, ulaşım alanlarına yakın yerlerde kurulan fabrikalar bulunmaktadır.

Sizce yatırımcılar, yatırım yapacakları yerleri seçerken neden yukarıda belirtilen faktörlere uygun yerleri seçerler? Söyleyiniz.

 • CevapYatırımcılar işçilik, nakliye, üretim, makine kullanımı, enerji sarfiyatı gibi kalemlerden tasarruf ederek yerli üretimi gerçekleştirmesi gerekir. Bunun için ulaşım yollarına yakın ve kaynaklara yakın yerlere fabrika kurulur.

Bir yatırımcı, danışmanlarından yeni kuracağı fabrikanın, fabrikada kullanılacak olan ham maddeye yakın olmasını istemiştir. Yatırımcının bu isteğinin gerekçeleri sizce neler olabilir? Söyleyiniz.

 • CevapHam maddeye yakın olmak, nakliyeden tasarruf etmek içindir. Böylece hızlı üretim sağlanmakta ve tasarruf edilerek kapasite daha da arttırılmaktadır.

Fotoğraf 4.4, 4.5, 4.6, 4.7 ve 4.8’de verilen ekonomik faaliyetler ile ülkemizin coğrafi özellikleri arasında nasıl bir ilişki vardır? Bu ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi için neler yapılabilir? Söyleyiniz.

 • CevapBalıkçılık, enerji üretimi, madencilik, hayvancılık faaliyetler ülkemizde de yapılan ekonomik faaliyetlerdir. Ülkemizde en çok tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Daha sonra maden ve enerji tesisleri gelmektedir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 101 Cevabı

Doğal ve beşerî özelliklerin ekonomik faaliyetlerin şekillenmesindeki etkisine örnekler veriniz.

 • CevapDoğal kaynakların ham madde olarak kullanılması ve insan gücünün üretim gerçekleştirmek amacıyla kullanılması şeklindedir.

Ülkemizin iklim ve yeryüzü şekilleri gibi coğrafi özelliklerini düşününüz. Buna göre sebze, meyve ve endüstri bitkilerine (pamuk, mısır, soya vb.) yönelik tarım daha çok hangi bölgelerde yapılır? Mera hayvancılığı hangi bölgelerde yaygın olabilir? Nedenleriyle açıklayınız.

 • CevapTarım faaliyetleri ülkemizde en çok Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde yapılmakta bunu İç Anadolu Bölgesi izlemektedir. Mera hayvancılığı ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde ve İç Anadolu Bölgesi’nde yapılmaktadır.

Siz de bir yatırımcı olduğunuzu düşününüz. Yaşadığınız çevrede bir yatırım yapmak isterseniz hangi alanı seçersiniz? Neden? Yatırımı planlarken neleri göz önünde bulundurursunuz? Açıklayınız.

 • Cevap: Maden üretimi yapmayı düşünürüm. Bunun için maden çıkarma tesislerini maden alanına kurarım. İşçilerimi de bölge halkından seçerek ekonomik kalkınmanın sağlanmasında katkı sağlarım.

Yaşadığınız çevrenin coğrafi özelliklerini dikkate alarak bu özelliklerin ekonomik faaliyetleri nasıl etkilediğini tartışınız.

 • CevapEngebeli araziler ulaşım açısından ekonomik faaliyetleri olumsuz etkiler. Sanayilerin ualşımı kolay yerlere kurulmasının nedeni de budur.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 102 Cevabı

Bu yatırımların bölgenin sosyal ve kültürel gelişimine ne tür katkıları olmuştur? Açıklayınız.

 • CevapEnerji üretiminde kapasiteyi arttırmış ve ülkemizin enerji alanında dışa bağımlılığını azaltmıştır.

Konya Ovası Sulama Projesi ile ilgili bir araştırma yapınız. Daha sonra araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • CevapKonya Sulama Projesi sayesinde Konya ve çevresinin kuraklık yaşaması engellenerek tarım arazileri genişletilecektir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 103 Cevabı

Ceren’in projesinde aşağıdaki soruların cevaplarını bulabiliyor musunuz?

• Meyve suyu fabrikası için çevrede yeterince ham madde var mı?

 • CevapEvet gerekli ham madde vardır.

• Üretilecek meyve suyunun pazarı var mı?

 • CevapEvet, gerekli meyve suyu pazarı bulunmaktadır.

Fabrika için gerekli enerji uygun mu?

 • CevapEvet, gerekli araştırmalar yapılarak hazırlıklar tamamlanmıştır.

• Ham madde toplama ve ürün pazarlama için ulaşım elverişli mi?

 • CevapToplama ve ürün pazarlama için ulaşım uygundur.

• Yeterli ve kaliteli iş gücü var mı?

 • CevapBölge halkının meyve alanında bilgisi ve tecrübesi bulunmakta ve işçilik faaliyetleri de bulunmaktadır.

Siz de yaşadığınız yerin coğrafi özelliklerini düşünerek nasıl bir yatırım projesi gerçekleştirebileceğinizi tartışınız. Projenizi tanıtmak için nasıl bir pazarlama afişi hazırlardınız? Anlatınız.

 • CevapMaden alanında yatırım yapılabilir. Maden kaynakları oldukça fazladır. Bu nedenle bu alanlara tesisler kurulabilir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Helin dedi ki:

  Akıllılar aklınız yok mu?.cevap anahtarından bakıyorsunuz.?????

 2. ceren dedi ki:

  Teşekkürler. sosyal ödevim kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

 3. Nisa nur dedi ki:

  Çok yardımcı oldu??

 4. Sinem dedi ki:

  Çok yardımcı oldu

  1. Merve dedi ki:

   Öyle mi Sinem aydın

   1. Umut dedi ki:

    çok teşekkür ederiz

Yorum Yaz