Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

5 Duyu Organımızın Görevleri Nelerdir

5 duyu organımızın görevleri nelerdir, 5 duyu organımız ve görevleri kısaca açıklayalım.

İnsan bedeni, çevresinde gelişen olayları fiziksel ve duygusal olarak algılayabilmek için anne karnında bunları sağlayacak organlarını tamamlayarak dünyaya gelir. Daha doğum itibari ile bebek anneden ayrıldıktan sonra nefes alır ve aldığı nefes akciğerlerine dolarak refleks olarak ağlamaya başlar. Dışarıdaki havayı ilk kez bedeninde hisseder. Şimdi bu duyu organlarımızı yakından inceleyelim.

Duyu organlarımız;

 • Dil
 • Göz
 • Kulak
 • Burun
 • Deri

Dil: Günlük hayatımızı devam ettirebilmek için yediğimiz ve içtiğimiz tüm besinlerin ağız içindeyken verdikleri tadı alabilmemiz için yegane organdır. Yemek yemeyi zevkli hale getirir. Dil, bunu üzerinde bulunan tat reseptörleri aracılığı ile yapar. Dilimiz üzerinde bunu sağlayan reseptörlerin her biri dil üzerinde belirli yer kaplar. Acıyı hissetmemizi sağlayan acı reseptörü dilin iki arka kısmında bulunur. Mesela çoğu insanın başına gelmiştir. Acı olduğunu düşündüğümüz bir biberi önce tadarız. Fakat bunu dilimizin ucu ile yaparız. Aslında dilimizin ucunda tatlı hissini karşılayan reseptörler vardır. Bu yüzden yeteri kadar algılanmaz biberin acı olduğu. biberi yedikten sonra arka kısımdaki reseptörler çalışır ve ağzımız yanar. Acı olduğunu tahmin ettiğimiz besinleri alırken bunları göz önünde bulundurmalıyız.

Göz: Göz bedenimizin dış dünyayı görebildiğimiz bir organdır. Göz sinirleri görüntüyü algılayarak beyne iletirler. Gözlerimiz dışarıdaki hayatı ve cisimleri görebildiğimiz bir pencere olarak da ifade edilebilirler. Göz sağlığına dikkat edilmeli ve gerekli durumlarda hekime başvurmak gerekir.

Kulak: Kulağımız sesleri algılayan dış kulak, orta kulak ve iç kulak denen yapılardan oluşur. Dışarıda oluşan tüm sesler dış kulakta toplanır ardından orta kulağa gönderir. Orta kulakta çekiç, örs ve üzengi bulunur. Orta kulaktan iç kulağa giden sesler salyangoz isimli sinir ucu ile beyne gönderilir.

Burun: Nefes almamızı sağlayan ve maddelerin kokusunu algılayabildiğimiz en önemli organdır. Hasta olduğumuz zamanlar burnumuz tıkanınca çok zorlanırız. Nefes almamız zorlaşır.

Deri: En önemli görevi vücut ısımızı kontrol eder, organlarımızı korur ve bedenin hava almasını sağlar. Dışarıdaki soğuk ve sıcak havayı, his edebilmemizi sağlar. Deri sıcağa karşı aşırı duyarlıdır.

Beş Duyu Organımız ve Görevleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hızlıca Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Öz ve net yazsanız daha iyi olur biz de bu kadar yorulmayız adam gibi yaz

 2. Maksimilyan dedi ki:

  Hava hangi duyu oranıyla algılanır

 3. jale dedi ki:

  bence busite hiç güzel değil çünkü biz ne arıyoruz bunlar ne yazmış arkadaş

 4. ziynet dedi ki:

  Biz kısa diyoz onlar birsürü veriyo

 5. merve dedi ki:

  çok teşekkürler performans ödevime yardımcı oldu:)

  1. büşra dedi ki:

   benimde proje ödevime yaradı

Yorum Yaz