Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

4 Temmuz Bağımsızlık Günü Hangi Ülkenin Milli Bayramıdır?

Bu yazımızda 4 Temmuz bağımsızlık günü hangi ülkenin milli bayramıdır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünyada birçok ülke, diğer ülkelerin tahakkümünden kurtularak devlet olmuştur. Son yüzyıllarda gerçekleşen bağımsızlık ve devrim hareketleri tarih boyunca birkaç güçlü devletin dünyaya nizam vermesiyle gölgelenmiştir. İnsanlar da adalet sistemlerinden yakınmadıkça bağımsızlık düşünmemişlerdir.

Değişen dünya düzeninde milletlerin devlet olma isteği özellikle Fransız İhtilali’nden sonra Milliyetçilik akımı ile artmıştır. Fakat ondan önce de bağımsızlığını ilan eden devletler olmuştur.

4 Temmuz Bağımsızlık Günü, Amerika Birleşik Devletleri’nin milli bayramıdır. Birleşik Krallık tahakkümünde bulunan Amerika Birleşik Devletleri 4 Temmuz 1776 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Böylece 4 Temmuz, Bağımsızlık Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri, devlet olarak dünya siyaset meydanında yerini almıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Çiçek dedi ki:

    Dört temmuz tarihinin ne anlama geldiğini bilmiyordum ve merak edip araştırdım. Google da aradım ve sitenizi buldum. Yazınızda çok iyi anlatmışsınız. Umarım bir çok insanın işine yarar.

Yorum Yaz