30 Bin Koruma Memuru Alımı Başvuruları 2013

30 Bin Koruma Memuru Alımı ne zaman, 30 Bin Koruma Memuru Alımı başvuru tarihleri 2013

İlk Etapta 0 Bin; Toplamda İse 30 Bin Koruma Memuru Alınacak

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre artık statlarda ve üniversitelerde güvenliğin koruma memurları tarafından sağlanacağı açıklanmıştı. İç İşleri Bakanlığı ilk etapta 10 bin koruma memuru alınacağını söyledi. Bu doğrultuda ilk etapta on bin tane lise mezunu koruma memuru alınacağı bildirildi.

koruma memuru

İçişleri Bakanı Muammer Güler, ülkede toplam 29000 koruma hizmetlisinin çalıştığını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “29 bin kişiyi en verimli şekilde dağıtacağız. İlk etapta 10 bin kişiyi eğitmeyi planlıyoruz. Bunlar emniyet hizmetleri sınıfı fakat koruma memuru.”

Bakan Muammer Güler bu alımların yeni kadrolar şeklinde olacağını bildirdi. İlk etapta alınacak 10 bin koruma memuru alımında lise mezunu olmak ve 28 yaş sınırını aşmamış olmak gerekiyor. şu anda görevde bulunan koruma memurlarının da pek çoğu lise mezunu. Ancak yeni kadrolarda iki yıllık üniversite (ön lisans) mezunlarına da yer verilecek.

Alımlar ne zaman

İlk etapta alınacak 10 bin koruma memuru muhtemelen eylül ayından sonra yıl sonuna kadar alınacak. Ardından 20 bin koruma memuru daha görevlendirilmesi bekleniyor.

Kadroya geçen memurlara altı ay eğitim verilecek. Bu koruma memurları 1800-2000 TL arası maaş alacak.

Koruma memuru ile polis arasındaki fark ne

Koruma memuru ve polis arasında yetki açısından elbette ki farklılıklar bulunacak. Ancak koruma memurları da gerektiğinde müdahalede bulunma ve delil toplama yetkisine sahip olacak. Koruma memurları, polis gelene kadar olay yerindeki tek yetkili olacak. Özlük hakları açısından da polis ve koruma memuru aşağı yukarı aynı haklara sahip olacak.

Koruma memurları sözleşmeli değil, kadrolu olacak. Görevinde başarılı olan koruma memurları % 5’i geçmeyecek şekilde polisliğe yükseltilebilecek.

derszamani.net

Koruma Memuru Alımı İle İlgili Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

26 yorum

  1. eylül ayının son haftasında başvuru yapılması bekleniyordu şimdi eylül ayından sonra ya atıldı bi sebeb var ne zaman başvurular yapılacak net bir açıklama bekliyoruz

  2. Arkadaşlar ihtiyacı en çok kimin varsa bu işe allah onlara nasip etsin önceliklde derim Üniversite mezunları bence polisliğe başvursun herşeye maydonoz olmasın.d bu iş lise ve iki yıllıklar için hepinize saygılarımla

  3. arkadaşlar büyük ihtimalle ekim ayında basvurular olur ünv. de lise de basşvurabilecek liseli arkadasşlardan büyük ihtimalle güvenlık kartı isteyecekler benım tahmınım

  4. Bence üniversite mezunu olmayanları almasınlar, ben üniversite mezunuyum ve 27 yaşındayım. Bir ilköğretim mezunu ya da lise mezunu bu işi yapamaz. Bakanlık bu talebimizi dikkate alsın lütfen.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.