Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

3. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Birdirbir Oyunu Metni Etkinlik Soruları Ve Cevapları Meb Yayınları Sayfa 88 89 90 91 92

3. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Birdirbir Oyunu metni etkinlik sorularına ve cevaplarına sizin için yazımızda yer verdik.

1. ETKİNLİK

3. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 88 Cevabı

Aşağıdaki kelimeleri de kullanarak bir hikâye yazınız.

Oyun – Ebe – Kural

 • Cevap: Bir gün arkadaşlarla kör ebe oyunun oynamaya karar verdik. Ama içimizden pek çok kişi kuralları bilmiyordu. Kuralı bilen Ali herkese anlattı ve güzelce akşama karar oyunu oynayıp eğlendik. 

2. ETKİNLİK

3. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 89 Cevabı

Aşağıda okuduğunuz metnin bazı paragraflarını ve bu paragraflarla ilgili fotoğrafları görmektesiniz. Fotoğraflar ile paragrafları oklar yardımıyla eşleştiriniz. (Her cümlenin sonunda fotoğraf numarası konulmuştur

 • Cevap: 1. resim – 4. paragraf                                                                                                                                                                     2. resim – 1. paragraf                                                                                                                                                                     3. resim – 3. paragraf

Besinci atlayıştan önce bas, eline bir mendil ya da herhangi bir nesne alır. Bunu atlarken ebenin sırtına koyar ve tekerlemesini söyler.

Dokuzuncu atlayışta kişi atladığı yerde kalmak zorundadır. Atladıktan sonra olduğu yerde dijrc.mc.ym yc. dc. düşem oyuncu ebe olur.

Altıncı atlayışta bas olan oyuncu, ebenin sırtına konulan nesneyi alır.

Ebe öne doğru eğilerek ellerini dizlerinin üstüne koyar. Diğer oyuncular ebenin üç beş metre ötesinde bir sıra oluştururlar. Oyunculardan biri “Baş” olur. Oyunun başlamasıyla birlikte sırayla koşarak ebenin üstünden atlarlar.

3. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 90 Cevabı

Etkinliğin a bölümündeki fotoğrafı olmayan paragrafı belirleyiniz. Bu paragrafı anlatabilecek bir fotoğraf çekerek aşağıya yapıştırınız. Fotoğraf çekemezseniz bu bölümü anlatan bir resim çiziniz.

 • Cevap:  

3. ETKİNLİK

3. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 91 Cevabı

Aşağıda dağınık olarak verilen kelimeleri kullanarak anlamlı ve kurallı cümleler oluşturunuz. Oluşturduğunuz cümleleri kutulara yazınız.

çocuklar – dört – yanına – dağılmışlardı – bir – bahçenin

 • Cevap: Çocuklar bahçenin dört bir yanına dağılmışlardı. 

onları – ebelikten – bulup – kurtulmak – olmayacaktı – kolay

 • Cevap: Onları bulup ebelikten kurtulmak kolay olmayacaktı. 

herkesi – artık – olmuştu – akşam – ebelediğinde

 • Cevap: Herkesi ebelediğinde akşam olmuştu.

Düzenlediğiniz cümleler hangi oyunla ilgilidir? Aşağıya yazınız.

 • Cevap: Kör ebe

4. ETKİNLİK

Etkinlik: Mahallenizde çocukların oynaması için yeterli ve uygun alan olmadığını düşünüyorsunuz. B«- oyun dara yapılmam ön yetkililere bir mektup yazacaksınız. Bu sorunu kim ya da kimlerin çözebileceğini araştırınız. Bu kişi ya da kişilere hitap eden bir mektup yazınız.

 • Cevap: Gebze Belediye Başkanlığına                                                                                                                              Sayın Başkanım ben Mustafa paşa Mahallesi çocuk sakinlerinden biriyim. Mahallede çocukların oynaması için yeterli alan olmadığından müzdaribiz. Biz çocuklar bilirsiniz ki oyun çağındayız ve enerjimizi atmamız gerek ancak dışarıda oyun alanı adına hiç bir yer yok. Bizler de bazen tehlike olabilecek yerlerde oyun oynuyoruz. Ailemiz tedirgin oluyor. Sizden ricamız mahallemize bir oyun alanı veya park yapmanız. Bilgilerinize sunuyoruz. 

5. ETKİNLİK

Yeni bir oyun tasarlayınız. Bunun için daha önce oynadığınız oyunlardan yararlanabilirsiniz. Oyununuzu tanıtmak için aşağıdaki tabloyu doldurunuz.

Oyunumun Adı

 • Cevap: Saklambaç

Kaç Kişiyle Oynanır?

 • Cevap: En az 2 

Nerede Oynanır?

 • Cevap: Sokakta, parkta veya evde

Kuralları Nelerdir?

 • Cevap: Bir kişi ebe olur gözü kapalı şekilde bir noktada belirlenen sayıya kadar sayar diğer oyuncular saklanır. Ebenin sayması bitince diğer oyuncuları bulmaya çalışır. Bulduğu kişi yada ebe hangisi daha çabuk sayı saydığı noktaya gelir vurursa o kazanır. Kim önce vurursa diğer oyunda vuramayan kişi ebe olur. 

6. ETKİNLİK 

Aşağıdaki cümlelerde bazı isimler farklı renkle yazılmıştır. Cümlelerin yanındaki kutuda da o isimlerin yerine kullanılabilecek kelimeler vardır. Farklı renkte yazılmış isimlerin altına kutudaki uygun kelimeleri yazınız. Cümlelerin anlamının değişmediğinden emin olunuz.

• bunu • o • şunları • onlar • orası

 • Cevap:

Yeliz (O) uzun bir aramadan sonra kalemini (bunu) buldu.

Kitap ve defterlerini (Şunları) hemen çantana koy.

Ali ve Ayşe (Onlar) bize geldi.

Susuz köyü (Orası) bizim köye çok yakındır.

 • Cevap: O – Bunu – Şunları – Onlar – Orası
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz