3. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı 5. Tema Sağlık Ve Çevre Ağaç Sevgisi Metni Etkinlik Soruları Ve Cevapları Meb Yayınları Sayfa 100 101 102 103

3. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı 5. Teması Sağlık Ve Çevre teması Ağaç Sevgisi metni etkinlik soruları ve cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

1. ETKİNLİK

3. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 100 Cevabı

Aşağıdaki kelime ve kelime gruplarından ve fotoğraftan yararlanarak bir ağacın hikâyesini yazınız.

orman – balta – pişman olmak

 • Cevap: Bir gün bir yaşlı ormancı varmış. Ormana gelmiş. Ormanda meyve vermeyen ama en büyük en haşmetli en ulu ağacını artık bir işe yaramadığını düşündüğü için kesmek istemiş. Ağacı yavaş yavaş kesmiş. Tüm kesim işlemi bitince birde bakmış ki ormanın en güzel, en iri, en gölge yapan ağacını kesmiş. Çok pişman olmuş ama iş işten geçmiş tabi.. 

2. ETKİNLİK

3. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 101 Cevabı

Yaşlı adamın ağacı kesmemesi için şiirde neler söylendiğini aşağıdaki boşluğa yazınız.

 • Cevap: Yağmur yağmaz, erozyon olur, oksijen kaynağıdır, kağıt ham maddesi gibi nedenler saymıştır.

Şiirde söylenenlere katılıp katılmadığınızı nedenleriyle birlikte aşağıya yazınız. 

 • Cevap: Her kelimesine katılıyorum. 

3. ETKİNLİK

Sizden bu şiire bir bölüm daha eklemeniz isteniyor. Eklemeyi düşündüğünüz bölümü aşağıya yazınız.

 • Cevap: Ağaçlar bize bırakılan mirastır                                                                                                                                                   Bizler de bu mirasa katkı sağlamalıyız                                                                                                                                       Bu güzelliğe kıyanlara müsaade etmemeli                                                                                                                               Ormanları yaşatmayı hedef edinmeliyiz. 

4. ETKİNLİK

3. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 102 Cevabı

Ağaç türleriyle ilgili açıklamaları okuyunuz. Bu açıklamalarla ağaç resimlerini oklar yardımıyla eşleştiriniz.

 • Cevap:

1. Resim – 2. Resim – 3. Resim – 4. Resim 

 • Benim için bir bilmece sorulur: İçi un gibi, dışı gön gibi. Benim de kardeşim ıhlamur gibi çiçeklerim kokulu ve sarı renktedir. Meyvelerim sekil olarak zeytine benzer. Olgunlaşınca kabuğu kırmızı, içi de un gibi olur. Çocuklar beni çok sever. (1. Resim)
 • Çiçeklerim, sarkık demetler biçiminde ve sarımsı bir renktedir. Çiçeklerimin kendine özgü bir kokusu vardır. İnsanlar çiçeklerimi ilkbaharda toplayıp gölgede kuruturlar. Kısın da şifa olsun diye çay gibi demleyip içerler. Hazımsızlığa, bronşite ve daha bir çok derde deva olduğumu herkes bilir. (2. Resim)
 • Bana en çok park ve bahçelerde rastlarsınız. Yaz, kıs yeşil kalırım. Boyum 3-5 metre arasındadır. Meyveli bir ağacım. Meyvelerim kırmızı ya da sarı renkte olup zehirlidir. Sakın meyvelerimi yemeyin! (3. Resim)
 • Kayalık, kıraç, kuru ve en verimsiz topraklarda bile yetişirim. Meyvelerimin sekli boynuza benzer. Adım da zaten buradan gelmiştir. Üzüm, dut gibi benim meyvemin de pekmezini yaparlar. Diğer adlarım harnup ve yaban balıdır. (4. Resim)

5. ETKİNLİK

3. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 103 Cevabı

Etkinlik: Okulunuz için bir hatıra ormanı oluşturma kampanyası düzenleyeceksiniz. Düzenleyeceğiniz bu kampanya planını aşağıya yazınız. 

Kampanyamın Amacı

 • Cevap: Şehitler Anısına Hatıra Ormanı 

Yapacağım işler

 • Cevap: Bazı vakıflardan yardım toplamak

Yardım Alacağım Kurum ve Kişiler

 • Cevap: Türk Silahlı Kuvvetleri gibi kurumlar

Kampanyamın Sloganı

 • Cevap: Şehidini Yaşat

Kampanya Afişimde Neler Olacak?

 • Cevap: Bayrak resmi , şehit resmi ve orman resmi ile oluşturan kompozisyon bir resim. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.