Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Şubat 2021

23 Nisan İle İlgili Yazı Kısa

Bu yazımızda 23 Nisan ile ilgili yazı kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Milli Mücadele yıllarında, mücadelenin teşkilatlanması ve Ankara Hükümeti ile İstanbul Hükümeti arasındaki ihtilafların sona ermesi için Ankara Hükümeti 23 Nisan 1920’de Ankara’da Büyük Millet Meclisi’ni açtı.

 

Dualarla açılan mecliste, hakimiyetin kayıtsız, şartsız milletin olduğu vurgusu yapıldı. 1921 Anayasası düzenlendi. Yasama ve yürütme mecliste toplandı. Milli Mücadele bu minvalde örgütlendi. Kuvayı Milliye unsurları olarak halk elindeki bütün kuvveti hazır tutarak düşmanla savaştı ve muzaffer oldu.

Meclis, milletin idaresinin tecelligahı olarak addedildi. Böylece meclisin üstünde hiçbir kuvvet tanınmadı. Devamında saltanatın kaldırılmasıyla, meclis daha da kuvvetlendi. Vetire cumhuriyetin ilanı ve hilafetin kaldırılmasıyla sonuçlandı.

Meclis o günlerden bugünlere milli unsur olma özelliğini koruyarak günümüze ulaştı. 23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan edildi. Milli egemenliğin, tek temsilcisi olabilecek güç meclis oldu.

97 yıldır, bu şekilde milli iradenin tecelligahı olan mecliste, halk doğrudan veya temsili olarak seçtiği milletvekilleri ve bakanlar sayesinde meclisin yasama ve yürütmede görevli olmasını sağladı. 23 Nisan, Türkiye için bir dönüm noktası oldu.

Cumhuriyetin ilanına giden yolda önemli bir taş olan meclis, 23 Nisan 1920’de açılırken bir milat oluşturdu. Türküye Siyasi Tarihi açısından, yeni yönetim şeklinin ve devlet nizamının öenmli bir parçası olarak parlamento oluştu.

23 Nisan ayrıca Çocuk Bayramı olarak başta ülke çocukları olmak üzere, bütün dünya çocuklarının kardeşliği, sevgiyi pekiştirdiği bir gün oldu.

23 Nisan İle İlgili Yazı Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Aynen anonim

  2. Anonim dedi ki:

    bu kısaysa uzunu düşünemiyorum

Yorum Yaz