Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Temmuz 2021

21 Temmuz 1946’da Yapılan Seçimlerin Türk Siyasi Tarihi Açısından Önemi Nedir? Açıklayınız.

Aşağıda 21 Temmuz 1946’da yapılan seçimlerin Türk siyasi tarihi açısından önemi nedir açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte Türk siyasi tarihinde tek partili bir rejim başlamıştır. Cumhuriyet Halk Fırkası iktidarında siyaset izlenmiştir. Atatürk’ün arkadaşlarından rica ederek Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ve Serbest Fırka gibi partiler kurdurduğu ve devamında düzenin sağlanamadığı da bilinmektedir.

Çok partili sistem denemeleri Atatürk’ün sağlığında akamete uğrasa da O öldükten sonra çok partili sistem denemeleri sürmüştür. 21 Temmuz 1946 seçimleri de ilk olarak uygulanan çok partili sistem seçimleri olmuştur. Bu seçimden Cumhuriyet Halk Fırkası iktidar partisi olarak çıkmıştır. Zaman içinde sürecin olgunlaşması 1950 seçimlerinde iktidar Demokrat Parti’den yana değişmesine vesile olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. meryem can dedi ki:

    harika, Merhabalar ödev sitesi gerçekten çok güzel, öğretmen beğendi 21 Temmuz 1946’da Yapılan Seçimlerin Türk Siyasi Tarihi Açısından Önemi Nedir? Açıklayınız. ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

Yorum Yaz