Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

2018 YKS Yabancı Dil Konuları Konu Dağılımı

Aşağıda 2018 YKS Yabancı Dil konuları konu dağılımı kısaca olarak ele alacağız.

 

Üniversiteye giriş sınavları bu sene itibariyle yeniden değiştirilmiştir. Sınavlar iki aşamalı ve üç oturum şeklinde olacaktır. İkinci oturumda yabancı dil sınavı da farklı bir oturumda gerçekleşecektir. TYT ve YKS olarak yapılacaktır. TYT, Temel Yeterlilik Testi olarak yapılacaktır. YKS, Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak yapılacaktır.

TYT, Temel Yeterlilik Testi’nde Türkçe, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Matematik alanında sorular sorulacaktır. Türkçe dersinden 40 soru, Sosyal Bilimler dersinden 20 soru, Fen Bilimleri dersinden 20 soru, Matematik dersinden 40 soru sorulacaktır. Sınav soruları toplamda 120 sorudur. Sınav süresi 135 dakikadır. Sınavda baraj uygulanmaktadır. 150 puan ön lisans bölümleri için baraj puandır. 180 puan lisans bölümleri için baraj puandır 200 puan alan adaylar için tercih yapmazlarsa tercih hakları bir yıl saklı kalabilir.

YKS, Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak yapılacaktır. Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1, Sosyal Bilimler 2, Fen Bilimleri ve Matematik derslerinden sorular gelecektir. Sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil alanları mezunları kendi alanlarının sorularını ve ilk kısmı çözeceklerdir. Bu durumda toplamda 160 soru sorulacak ve 180 dakika süresi olacaktır.

Yabancı Dil Sınavı’nda da 80 soru çözülecektir. Böylece dil puanı elde edilecektir. Dil alanında tercih yapılacaktır. Dil konusunda çalışmak için yoğun olarak okuma, yazma, dinleme dersleri yapmak ve programlı olarak çalışmak gerekir. Böylece dil sınavının geçilmesi daha kolay olacaktır.

TYT ve YKS bu sene ilk kez uygulanacak olan bir sistemdir. Sistemin olumlu ve olumsuz yönleri bu sene ortaya çıkacaktır. Merkezi sınavlar genelde orta seviyede yapılmaktadır. Üniversiteye giriş sınavları her sene uygulanmaktadır. Ölçme ve değerlendirme kurallarına göre sorular hazırlanmaktadır. Sorular kolaydan zora doğru sıralanmaktadır. Çeldiriciler arasında eşit dağılım söz konusudur.

2018 YKS İngilizce Konuları

Dilbilgisi (10 Soru) (4 Soru Zamanlar,2 Soru Preposition,3 Soru Conjunction,1 Soru Quantifiers)
Cloze Test (5 Soru)
Cümleyi Tamamlama (8 Soru)
İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma (6 Soru)
Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma (6 Soru)
Paragraf (15 Soru)
Anlamca Yakın Cümleyi Bulma (5 Soru)
Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma (5 Soru)
Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma (5 Soru)
Diyalog Tamamlama (5 Soru)
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma (5 Soru)
*Soru sayıları ortalama rakamlardır

2018 YKS Yabancı Dil Konuları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nazım dedi ki:

    Ya şu yabancı dil okuyanlara imreniyorum biz Türkçe sorularını zar zor yapıyoruz kaç yanlışımız çıkıyor. Yks yabancı dil konu dağılımlarına bakınca onlara daha bir saygı duydum şahsen

Yorum Yaz