Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

2018 YKS Türk Dili ve Edebiyatı Konuları Konu Dağılımı

Aşağıda 2018 YKS Türk Dili ve Edebiyatı konuları konu dağılımı kısaca olarak ele alacağız.

Üniversiteye giriş sistemi bu sene itibariyle değişikliğe uğramıştır. Üniversiteye girişler iki aşamalı ve üç oturum şeklinde olacaktır. Aşamalar arasında gün farkı olmayacaktır. Bir haftasonu içinde birbirini takip eden günlerde cumartesi pazar olarak üç oturum gerçekleşecektir. TYT, Temel Yeterlilik Testi, YKS, Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak gerçekleşecektir. Ayrıca ikinci gün ikinci oturumda bir de dil sınavı yapılacaktır. Önceden 18 olan puan türü 5 puan türüne indirilmiştir. Sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puan türlerinde tercihler yapılacaktır.

TYT, Temel Yeterlilik Testi baraj puanı olan bir sınavdır. Bu sınavda 120 soru sorulacak ve 135 dakika sürecektir. Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri alanında sorular sorulacaktır. İlk oturum olarak yapılacaktır. İkinci gün ilk oturum olarak YKS, Yükseköğretim Kurumları Sınavı yapılacaktır. Bu sınavda da 160 soru sorulacaktır. Sınav süresi 180 dakika sürecektir.

Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1, Sosyal Bilimler 2, Matematik ve Fen Bilimleri alanında sorular sorulacaktır. Ayrıca yabancı dil sınavı yapılacaktır. Türk Dili ve Edebiyatı’ndan 24 soru sorulacaktır. Sınavın en hassas bölümlerinden biri olacaktır. Sınav konuları yoğun olarak paragrafta anlam ve cumhuriyet dönemi edebiyat alanında olacaktır. Bu nedenle sürekli okumak ve soruların inceliklerini hassas noktalarını öğrenmek gerekir.

Türk Dili ve Edebiyatı dersine planlı çalışmak gerekir. Paragraf soruları zorlasa da sürekli soru çözmek belli bir alışkanlık kazandıracağı için soruların çözümünde zaman kaybını da engelleyecektir. Sorularda şıkları okuyarak başlamak bazı sorularda çözüme ulaşmada daha etkili olmaktadır. Bu nedenle soru dağılımında hacmi yüksek olan alanlara yönelmek ve zaman kaybını engellemek gerekir.

TYT’de baraj puanı bulunmaktadır. YKS asıl tercih sınavıdır. TYT baraj puanları ön lisans için 150 puandır. Lisans için 180 puandır. 200 puan alan adayla riçin de tercih hakkı yapmazlarsa tercih hakları bir sonraki seneye tehir edilebilir olacaktır. Bu sınav ilk kez bu sene uygulanacağı için oldukça önemlidir. O nedenle sonuçları merak edilmektedir. Soru dağılımı ve konular açısından bir değişiklik olmadığı için hazırlık sürecinde de bir değişiklik söz konusu değildir.

YKS TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 2018
Sözcük anlamı 2
Cümle Anlamı (Kavramlar) 4
Paragrafta (Anlatım Teknikleri- Yapı- Anafikir- Yardımcı düşünce ) 14
Eylemsi
Sözcük türleri 2
Çekim Ekleri
Karma Dilbilgisi 1
Yazım Kuralları 1
Anlatım bozuklukları
Noktalama İşaretleri 1
Yazınsal Türler (Düzyazı) 1
Söz Sanatları 1
Tiyatro 1
Sözlü Anlatım Türleri 1
Şiir Bilgisi 2
İslamiyet öncesi ve dönemi Türk edebiyatı 1
Halk Edebiyatı 3
Divan Edebiyatı 4
Edebiyat Akımları 1
Tanzimat Edebiyatı 3
Servet-İ Fünun Ve Fecr-İ Ati Edebiyatı 2
Milli Edebiyat 1
Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı 10
TOPLAM 56

2018 YKS Türk Dili ve Edebiyatı Konuları Konu Dağılımı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Oha lan bu sistem nedir ya

  2. ece dedi ki:

    YKS Türk Dili ve Edebiyatı dersi konularından en çok paragrafta anlatım ile ilgili soru çıkıyor galiba. Bu konuda biraz zor baya yanlışım çıkıyor ne yapacağım bilmiyorum.

Yorum Yaz